Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 

Wyniszcza kości, stawy. Takie objawy pojawiają się w ciągu 24 godzin

21

Nadmierne stężenie kwasu moczowego we krwi z czasem może doprowadzić do formowania się kryształków moczanu sodu. Te z kolei odkładają się w obrębie stawów. Właśnie te procesy powodują rozwój bolesnej dny moczanowej – schorzenia, które dotyka coraz większą rzeszę osób na całym świecie. Co ciekawe, istnieją napoje, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju tej choroby i nasilać nieprzyjemne objawy, które jej towarzyszą.

Wyniszcza kości, stawy. Takie objawy pojawiają się w ciągu 24 godzin
Tak alkohol niszczy organizm (Getty Images, Jovana Simovski)

Naukowcy postanowili wziąć pod lupę wpływ jaki może mieć rodzaj spożywanego alkoholu na rozwój dny moczanowej. Wyniki ich badań zostały opublikowane w ‘’American Journal of Medicine". Aby sprawdzić swoje przypuszczenia przeprowadzili eksperyment, w którym wzięły udział 724 osoby, u których przynajmniej raz w ciągu roku wystąpił napad dny moczanowej.

Stan ten charakteryzuje się zaczerwienieniem i obrzękiem, które pojawiają się wokół zajętego stawu. Towarzyszy im również ból, który z każdą godziną się nasila. Napad – w zależności od tego, czy zostanie podjęte leczenie, może trwać od kilku godzin do nawet kilku tygodni.

Następnie naukowcy ocenili, jaki jest związek pomiędzy spożyciem alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin a ryzykiem powracania napadów choroby. Badacze stwierdzili, że nawet picie niewielkich ilości alkoholu może potęgować ryzyko nawracających napadów dny moczanowej.

Udowodniono także, że to alkohole destylowane mają największy - niekorzystny wpływ na rozwój dny moczanowej i mogą zwiększać jej ryzyko nawet o 85 proc. Eksperci uważają, że im wyższa zawartość procentowa alkoholu, tym większy wpływ na formowanie się kryształków moczanu sodu. Do alkoholi destylowanych zaliczamy m.in.: wódkę oraz wódki smakowe, rum, bimber, śliwowicę, absynt, koniak, gin, brandy, whiskey, arak, calvados czy rakiję, a także nalewki przygotowane na bazie spirytusu.

Należy pamiętać, że alkohol nie tylko wyniszcza nasze kości. Jego nadużywanie wpływa negatywnie na gęstość i mineralizację kości. Udowodniono, że w populacjach, które chętniej sięgają po wysokoprocentowe trunki, ryzyko złamań kości jest wyższe. Co więcej, alkohol to także jeden z najsilniejszych czynników rakotwórczych, dlatego warto go wyeliminować raz na zawsze z naszego życia.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim markecie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencje
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Polacy jadą za granicę. Sprawdzamy, gdzie w tym roku można taniej polecieć
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić