Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wyniszcza mózg 40-latków. Może ją zdradzić ton głosu

151

Chociaż choroba Alzheimera jest kojarzona głównie z seniorami, to pierwsze jej objawy mogą pojawić się już przed 40. rokiem życia. Na co zwrócić uwagę?

Objawy choroby Alzheimera
Objawy choroby Alzheimera (Getty Images/iStockphoto)

Wczesne objawy alzheimera

Nie tylko wiek powoduje zwiększone ryzyko rozwoju choroby otępiennej. Wpływ mają też genetyka oraz płeć. Ze statystyk wynika, że to u kobiet częściej diagnozuje się to podstępne schorzenie. Nie bez znaczenia są też urazy głowy, nieleczone nadciśnienie tętnicze, niezdrowa dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, jak również nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Chociaż choroba Alzheimera rozwija się latami i nie da się jej wyleczyć, to warto zwrócić uwagę na pierwsze sygnały, które wysyła nasz organizm. Wczesne wdrożenie leczenia daje bowiem szanse na zahamowanie jej rozwoju. Chorzy często zapominają o codziennych czynnościach, które wcześniej były dla nich proste. Mogą pojawić się również trudności z przyswajaniem nowych informacji

Chory nie potrafi przypomnieć sobie słowa, ale potrafi je opisać, np. nazwę "długopis" zastępuje: "ten podłużny przedmiot służący do pisania" – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie lek. med. Bożena Szymik-Iwanecka, psychiatra i psychoterapeuta z Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Po upływie czasu chorzy zapominają, jak nazywają się ich bliscy. Nie wiedzą, jaki jest dzień tygodnia, gdzie mieszkają, pojawiają się problemy z ubieraniem się, jazdą samochodem czy załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Zaczynają zadawać te same pytania, chociaż już kilka razy usłyszeli na nie odpowiedź. Chorzy tracą kontakt z rzeczywistością, nie chcą rozmawiać, ich relacje mogą niekiedy wydawać się irracjonalnie, np. śmieją się, gdy w ich życiu wydarzy się tragedia. Można też zauważyć, że chory nie chce wychodzić domu, zmienia się też ich sposób mówienia.

Mowa staje się cicha, monotonna, bez przydźwięku emocjonalnego. W krańcowym stadium otępienia chory całkowicie traci zdolność mowy – dodaje w rozmowie z WP abcZdrowie lek. med. Bożena Szymik-Iwanecka.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić