Mieszkamy w kraju należącym do strefy klimatów umiarkowanych, w której występuje niskie nasłonecznienie w miesiącach jesiennych i zimowych. Osoby zamieszkujące te obszary mogą cierpieć deficyt tzw. witaminy słońca, czyli witaminy D3. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi zaburzającymi prawidłowy metabolizm i proces wchłaniania tej cennej witaminy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyjmowanie suplementów zawierających witaminę D3, powinno odbywać się pod czujnym okiem specjalisty. Dlaczego regularne dostarczanie jej odpowiedniej ilości do organizmu jest tak istotne? Witamina D3 usprawnia pracę układu immunologicznego, chroni nas przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego i wykazuje właściwości antynowotworowe. Jak się okazuje, odpowiednia podaż tej cennej witaminy wpływa korzystnie na kondycję tarczycy.
Niedobór witaminy D3 zwiększa z kolei ryzyko rozwoju zapalenia tarczycy i pojawienia się nadmiaru przeciwciał przeciwtarczycowych. Poza tym witamina D3 reguluję produkcję hormonów przez gruczoł tarczowy. Wpływa na wytwarzanie hormonu przysadki mózgowej TSH, który wspomaga prawidłową pracę tarczycy. U pacjentów borykających się z chorobą Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy) często występuje niedobór witaminy D3, który może sprzyjać pojawieniu się tej choroby lub może być wynikiem rozwoju innego schorzenia autoimmunologicznego.
Odpowiednie stężenie witaminy D3 w organizmie zapewnia nam przede wszystkim ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne. Jej bogatym źródłem są także takie produkty spożywcze jak: jajka, mleko i ryby oraz suplementy diety dostępne w każdej aptece. Tego typu medykamenty często zawierają również magnez, witaminę K i wapń. To, jakiej dawki witaminy D3 potrzebujemy, zależy od wielu czynników. Można do nich zaliczyć m.in.: warunki pogodowe, klimat panujący w danym kraju, płeć, wiek, kolor skóry, ogólny stan zdrowia oraz obecne już choroby autoimmunologiczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.