Objawy złej kondycji wątroby z powodu regularnego sięgania po nadmierne ilości napojów alkoholowych zazwyczaj występują, gdy ten organ jest już naprawdę w słabym stanie. Alkoholowe stłuszczenie wątroby to pierwsze stadium wyniszczenia wątroby. U osób cierpiących na tę chorobę krople tłuszczu gromadzą się hepatocytach. Lekarze ostrzegają, że nawet kilkudniowe picie dużej ilości napojów wyskokowych może doprowadzić wątrobę do wyniszczenia.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Kolejny etap to zapalenie wątroby, które jest konsekwencją długotrwałego wpływu etanolu na nasz organizm. Trzecie, a zarazem najbardziej niebezpieczne stadium wyniszczenia wątroby powoduje nieodwracalne zmiany w naszym organizmie. Przy marskości wątroby następuje stopniowe włóknienie miąższu, co prowadzi do całkowitego zniszczenia jej struktury, a w konsekwencji przedwczesnej śmierci pacjenta.
Na początku objawy uszkodzenia wątroby są nietypowe. Można do nich zaliczyć osłabienie organizmu i złe samopoczucie, bóle po prawej stronie brzucha, stopniową utratę apetytu, nieuzasadniony spadek masy ciała, wysypka, problemy z koncentracją, słabsza pamięć oraz coraz słabsze mięśnie. Tego typu sygnały, które wysyła zmęczona nadmiarem alkoholu wątroba, można z łatwością pomylić z objawami innych dolegliwości. Lekceważąc je, można jednak doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Kiedy proces degradacji wątroby postępuje, wówczas chorego zaczyna swędzieć skóra, wypadają mu włosy, a na jego dłoniach pojawiają się czerwone plamy. Kolejne niepokojące sygnały to m.in. żółtaczka widoczna na skórze i białkach oczu, opuchlizna na brzuchu i nogach oraz większa podatność na siniaki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.