Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wyniszcza wątrobę i trzustkę. Dlatego też pewnie nie możesz schudnąć

12

Picie alkoholu to dla wielu osób jeden ze sposobów spędzania wolnego czasu. Piwo w barze, butelka wina do kolacji lub kolorowy drink na imprezie z pewnością potrafią umilić nam wieczór. Warto jednak pamiętać, że każdy wysokoprocentowy trunek zagraża naszej szczupłej sylwetce.

Alkohol zwiększa ochotę na podjadanie
Alkohol zwiększa ochotę na podjadanie (Getty Images)

Alkohol to źródło pustych kalorii, których nadmiar często prowadzi do nadwagi i otyłości. Spożywanie napojów alkoholowych wzmaga nasz apetyt, przez co chętnie sięgamy po niezdrowe przekąski. Alkohol wypłukuje cenne związki mineralne i witaminy z organizmu, dlatego żeby zrekompensować ich brak sięgamy po produkty bogate w węglowodany oraz cukier.

Alkohol może też przyczynić się do odwodnienia. Wpływa też na temperaturę naszego organizmu. Ciało rozgrzewa się, naczynia krwionośne rozszerzają, a skóra na twarzy robi się czerwona, co dla wielu z nas może być kłopotliwe.

Jak wskazują najnowsze badania picie alkoholu ma wpływ również na funkcjonowanie ośrodków w mózgu, które odpowiadają za uczucie głodu i sytości. Naukowcy z Francis Crick Institute w Londynie przeprowadzili eksperyment na myszach. Gryzoniom przez trzy dni wstrzykiwano alkohol, przez co stawały się coraz bardziej głodne. Badacze przeskanowali ich mózgi, i jak się okazało, alkohol aktywował neurony AgRP, odpowiadające za uczucie łaknienia, które pobudzają się, gdy organizm ma silną potrzebę spożycia wysokokalorycznego pożywienia.

Poza tym nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa też prawdopodobieństwo udaru mózgu. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Centrum Medycznego Veth Israel wynika, że już cztery kufle piwa wypite w ciągu dnia podnoszą ryzyko udaru o 45 proc.

Picie alkoholu w dużych ilościach zagraża także naszemu sercu. Alkohol w wypłukuje bowiem z organizmu magnez i potas, które wpływają na prawidłową pracę serca.

Jak powszechnie wiadomo alkohol szkodzi też wątrobie i może powodować jej zapalenie lub marskość. Wątroba metabolizuje alkohol. Podczas tego procesu wytwarzane są substancje toksyczne, których nadmiar ją wyniszcza.

Należy pamiętać, że alkohol nie tylko powoduje, że nasz apetyt na jedzenie rośnie. To substancja silnie uzależniająca, która zwiększa ryzyko wielu groźnych nowotworów, dlatego najlepiej już dziś pozbyć się jej z naszego codziennego menu.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić