Czy przetworzone produkty spożywcze są szkodliwe?
Żywność przetworzona ma niską wartość odżywczą i jest tucząca. To sprawia, że nawet osoby jedzące duże ilości przetworzonych produktów mogą być tak naprawdę niedożywione. Niedobory witamin i składników mineralnych połączone z niezdrową dietą mogą przyczyniać się do rozwoju wielu groźnych chorób, w tym cukrzycy, nadwagi i otyłości, miażdżycy, nadciśnienia, a nawet chorób nowotworowych. Eksperci ostrzegają też, że substancje chemiczne mogą wywołać poważne reakcje alergiczne.
Moim zdaniem wszystkie produkty żywnościowe, w których został zmieniony skład chemiczny, są niezdrowe, ponieważ nie spełniają funkcji żywności - nie wpływają pozytywnie na odżywienie organizmu - powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie Milena Głaz, technolog żywności.
Na jakie szkodliwe dodatki do żywności należy uważać? Do tych o potencjalnie rakotwórczym działaniu możemy zaliczyć aspartam (E951), azotan sodu (E250) oraz kwas fosforowy (E338). Znajdziemy je w wędlinach, serkach topionych, napojach gazowanych, sosach i galaretkach. Szkodliwe dla naszego organizmu są również: guma arabska (E414), erytrozyna (E127) czy benzoesan sodu (E211) i akrylamid.
Czytaj także:Unikaj jak ognia. Zwiększa ryzyko demencji
Dodatki te mogą nie tylko powodować wysypki na skórze, ale też wyniszczają wątrobę, żołądek i trzustkę. Te szkodliwe składniki znajdziemy w chipsach, frytkach, gotowych zupach, sosach, napojach gazowanych, wyrobach cukierniczych, garmażeryjnych, konserwach mięsnych i rybnych oraz gotowych przetworach owocowych. Potencjalnie toksyczne dla naszego organizmu dodatki to również: karagen (E407) używany do zagęszczania konserw i wędlin oraz sacharyna (E954) i czerwień Allura (E129), które znajdziemy w napojach gazowanych, budyniach czy galaretkach.
Czy wszechobecnej chemii w żywności można uniknąć? Na co zwracać uwagę podczas codziennych zakupów? Okazuje się, że tak! Wystarczy wybierać produkty naturalne i uważanie czytać etykiety. Nawet podczas wyboru tak popularnych w Polsce pierogów lepiej kupić produkt ze sprawdzonego źródła.
Zobacz także: W jelitach działa jak miotła. Warto pić
Pierogi kupione w sklepie zawierają substancje konserwujące i zostały poddane różnym procesom chemicznym bądź fizycznym mającym na celu przedłużenie ich trwałości. Natomiast pierogi kupione w garmażerce często produkowane są naturalnymi, ''babcinymi'' metodami, bez zbędnych substancji dodatkowych – podsumowuje Milena Głaz w rozmowie z WP abcZdrowie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.