Na zaparcia szczególnie narażone są osoby starsze (wolniejszy metabolizm), kobiety w ciąży (podwyższony poziom progesteronu), osoby prowadzące siedzący tryb życia i te, które mają niedobór błonnika w diecie.
Problemy trawienne przydarzają się także osobom spoza tej grupy — każdy powinien więc wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.
Zwalczać zaparcia i inne problemy trawienne można na kilka sposobów: należy zwiększyć spożycie błonnika i wody, regularnie uprawiać aktywność fizyczną (może być nawet szybki chód), unikać ciężkostrawnych pokarmów, stosować probiotyki, suplementować cytrynian magnezu i witaminę C, unikać stresu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czasem niestety to nie wystarczy — jeśli problemy są uporczywe i długotrwałe, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci badania i poprowadzi dalsze działania. Jeśli jednak problemy trawienne pojawiają się tylko od czasu do czasu, można przyrządzić sobie magiczny (i wyjątkowo smaczny) napój, który sprawia, że dolegliwości przechodzą jak ręką odjął. Jak to zrobić?
Domowy napój na zapchane jelita
Napój najlepiej przygotować przed snem i wypić go rano, bo do jego przyrządzenia potrzebujemy kilku suszonych śliwek (6-8), szklanki (250 ml) ciepłej wody i... kilku godzin cierpliwości.
Wieczorem do szklanki należy włożyć śliwki i zalać je wodą, a rano (kiedy już zmiękną), po prostu zblendować całość. Gotowe! Najlepiej spożywać na czczo.
Nie tylko eliminacja zaparć. Ten napój daje dużo więcej
Suszone śliwki są bogate w błonnik, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, pomaga regulować trawienie, utrzymuje regularność wypróżnień i na długo zapewnia uczucie sytości.
Zawierają również sorbitol (naturalny środek przeczyszczający, będący rodzajem alkoholu cukrowego, często stosowanego jako słodzik), witaminy A, C, E, B i K, potas, żelazo, wapń, fosfor, mangan, cynk, magnez i miedź.
Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy (polifenoli), pomagają zwalczać wolne rodniki, działają przeciwstarzeniowo, zmniejszają ryzyko chorób serca, chorób neurodegeneracyjnych i niektórych rodzajów nowotworów.
Śliwki mają niewiele tłuszczu i cholesterolu, za to sporo cukru, który sprawia, że mogą, co prawda, zastąpić słodycze, ale powinny na nie uważać osoby z cukrzycą oraz dzieci poniżej 3. roku życia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.