Jak wynika z najnowszych badań, wykluczenie niektórych produktów spożywczych z codziennego jadłospisu zmniejsza ryzyko chorób autoimmunologicznych. Dotyczy to szczególnie stwardnienia rozsiania, osteoporozy, celiakii i zespołu jelita drażliwego. Właściwa dieta uchroni nas także przed nadwagą, otyłością, cukrzycą i chorobami serca. Sól, cukier, konserwanty, stabilizatory, emulgatory, transglutaminaza mogą przyczynić się do przepuszczalności jelitowej, która jest czynnikiem ryzyka tego rodzaju schorzeń.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Żeby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych i poprawić ogólny stan zdrowia należy przede wszystkim unikać nadmiaru cukru i soli. Miejmy świadomość, że cukier może występować nawet w pozornie dietetycznej żywności. Z kolei sól znajduje się w potrawach mrożonych i gotowych zupach. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie posiłków, dzięki czemu będziemy sami decydowali o tym, jakie przyprawy dodajemy do ulubionych dań.
Robiąc zakupy, należy także zwrócić uwagę czy żywność, po którą sięgamy, nie zawiera emulgatorów takich jak karagen czy lecytyna. Uważać powinniśmy zwłaszcza na majonez, margarynę czy kremowe dressingi do sałatek.
Kolejny składnik mogący pogorszyć stan zdrowia to enzym o nazwie transglutaminaza. Zadaniem tej substancji jest sklejanie białek w produktach pochodzących od zwierząt, np. w parówkach. Zamiast nich lepiej wybierać ryby, filety z kurczaka, tofu lub steki wołowe.
Warto wspomnieć, że sposób przechowywania produktów również nie jest obojętny dla zdrowia naszego organizmu. W procesie produkcyjnym plastikowych opakowań na żywność nierzadko uczestniczą nanocząsteczki srebra, które sprzyjają namnażaniu się szkodliwych wolnych rodników. Dlatego, o ile to możliwe powinniśmy unikać kupowania jedzenia w opakowaniach i trzymać je w pojemnikach ze szkła, a nie z plastiku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.