Olej lniany produkuje się z tłoczonych na zimno nasion lnu. Można go łatwo rozpoznać po złocistym kolorze oraz intensywnym smaku i aromacie przypominającym orzechy. Znajdziemy w nim witaminę A, C i E, witaminy należące do grupy B, betasitosterol, kampesterol, stigmasterol oraz białka i enzymy.
Jednak najcenniejszymi substancjami, jakie zawiera olej lniany, są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9. Można do nich zaliczyć m.in.: kwas linolenowy i linolowy.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Dzięki zawartości wielu prozdrowotnych składników ten złocisty płyn pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie cholesterolu LDL we krwi, chroniąc tym samym przed rozwojem miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca. Poza tym usprawnia procesy trawienne, oczyszcza wątrobę z toksyn i usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Wzmacnia kondycję skóry, paznokci i włosów, wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego i krwionośnego, a także wspomaga regenerację błony śluzowej układu pokarmowego.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2005 roku przez prof. Lilian Thompson z Uniwersytetu w Toronto, regularne sięganie po olej lniany spowalnia namnażanie się komórek wywołujących raka piersi. Ten rodzaj tłuszczu obniża ryzyko rozwoju nowotworu macicy, prostaty czy jajników, co również zostało potwierdzone naukowo.
Żeby w pełni wykorzystać jego dobroczynne działanie, wystarczy każdego dnia jeść 2 łyżki olejju z lnu. Należy jednak pamiętać, żeby wybierać produkt pochodzących z ekologicznej uprawy oraz przechowywać go w chłodnym miejscu i w ciemnej butelce. Bardzo ważne, żeby spożywać olej lniany tylko na zimno. Poddany obróbce termicznej lub przez dłuższy czas wystawiony na działanie promieni słonecznych może zawierać aldehyd malonowy i produkty utleniania, które sprzyjają zachorowaniu na miażdżycę czy nowotwory.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.