Skład masła orzechowego
Ten bogaty w białko produkt powstaje poprzez zblendowanie prażonych orzeszków ziemnych na gęstą pastę. Choć zasadniczo zawiera składniki odżywcze, które sprzyjają zdrowiu, należy zawsze sprawdzić etykietę na słoiku. Niektóre dostępne w sklepach rodzaje masła orzechowego zawierają cukier, tłuszcze trans, sól i dodatkowe oleje.
Masło orzechowe powinniśmy kupować "czyste", a więc pozbawione niepotrzebnych dodatków (a równie smaczne!). W takiej wersji jest bowiem dobrym źródłem witamin i minerałów, w tym:
- witaminy E,
- witaminy B3,
- witaminy B6,
- magnezu,
- manganu.
4 właściwości zdrowotne masła orzechowego
Spożywanie dwóch łyżek masła orzechowego dziennie może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia:
- Obniży ryzyko rozwoju chorób serca. Kwas oleinowy jest jednym z głównych tłuszczów w maśle orzechowym. Pomaga regulować poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Utrzymywanie tych czynników pod kontrolą zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca. Zawartość kwasów tłuszczowych omega-6 w maśle orzechowym podnosi również poziom dobrego cholesterolu (lipoproteiny o dużej gęstości) i obniża poziom złego cholesterolu (lipoproteiny o małej gęstości)
- Może zapobiec cukrzycy. Kwas oleinowy pomaga obniżyć insulinooporność - stan, w którym komórki organizmu nie reagują prawidłowo na insulinę, co prowadzi do zwiększonego poziomu cukru we krwi.
- Zwalczy wolne rodniki. Przeciwutleniacze - mangan, witamina E i resweratrol - zawarte w orzeszkach ziemnych mogą pomóc zwalczyć wolne rodniki, które zwiększają ryzyko chorób przewlekłych, w tym nowotworów. Badania sugerują, że prażenie orzeszków ziemnych przed zrobieniem masła orzechowego zwiększa zawartość przeciwutleniaczy.
- Wspomoże utratę wagi. Jeśli masło jest spożywane z umiarem, to zawarte w nim nienasycone tłuszcze mogą pomóc w utracie wagi. Białka i błonnik zawarte w maśle orzechowym mogą pomóc utrzymać sytość na długo.
Co się stanie, jeśli zjesz za dużo masła orzechowego?
Jedzenie masła orzechowego z umiarem zapewnia naszemu ciału pełnowartościowe składniki odżywcze. Nadmierna jego ilość może jednak spowodować przyrost masy ciała.
Warto również wiedzieć, że wysoka zawartość fosforu w orzeszkach ziemnych może ograniczać wchłanianie innych minerałów. Osoby, które borykają się z niedoborem żelaza lub cynku powinny ograniczać pokarmy bogate w fosfor, bo mogą przez nie pogorszyć swój stan.
Osoby uczulone na orzeszki ziemne powinny trzymać się z dala od masła orzechowego. Reakcja alergiczna może nawet zagrażać życiu!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.