Herbata zmniejsza ryzyko cukrzycy?
Według badań opublikowanych w sobotę picie co najmniej czterech filiżanek czarnej, zielonej lub herbaty oolong dziennie wiąże się z 17% niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu średnio 10 lat. Badania, które nie zostały jeszcze opublikowane w czasopiśmie naukowym, zostaną zaprezentowane w tym tygodniu na dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą w Sztokholmie.
Autor badań i doktorant na Uniwersytecie Nauki i Technologii Wuhan w Chinach, Xiaying Li, przyznał, że związek między piciem herbaty a ryzykiem cukrzycy typu 2 był wcześniej badany, ale wyniki były niespójne. Według najnowszych badań związek między spożyciem herbaty a cukrzycą typu 2 zależał od ilości spożytej herbaty, dlatego jedynie wystarczające spożycie herbaty może wykazać efekty kliniczne.
W Polsce około 3 milionów osób choruje na cukrzycę. Jest to ponad 9 proc. całej populacji, a 90 proc. dotyczy cukrzycy typu 2. Ważne jest to, że można jej zapobiegać m.in. poprzez profilaktykę, która polega na zdrowej diecie i aktywności fizycznej.
Badanie związku pomiędzy piciem herbaty a cukrzycą
Autorzy najpierw przebadali 5199 dorosłych bez cukrzycy typu 2 w wywiadzie, którzy wzięli udział w China Health and Nutrition Survey (CHNS). CHNS to prospektywne badanie analizujące ekonomię, kwestie socjologiczne i zdrowie mieszkańców dziewięciu chińskich prowincji. Zostali zrekrutowani w 1997 roku i obserwowani do 2009 roku. Na początku badania uczestnicy przedstawili informacje na temat czynników związanych ze stylem życia, takich jak nawyki żywieniowe i picie, ćwiczenia fizyczne, palenie i spożywanie alkoholu.
Początkowo naukowcy odkryli, że osoby pijące herbatę i osoby niepijące w swoim badaniu miały podobne ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Jednak kiedy naukowcy postanowili sprawdzić, czy ilość spożywana przez osoby pijące herbatę ma znaczenie, przeprowadzając systematyczny przegląd 19 badań z udziałem ponad miliona dorosłych z ośmiu krajów, wyniki były inne – im więcej filiżanek zielonej, oolongowej lub czarnej uczestnicy herbaty pili codziennie, tym mniejsze było ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Miary śledzone w tych badaniach dotyczyły tego, czy uczestnicy pili mniej niż jedną filiżankę herbaty dziennie, od jednej do trzech filiżanek dziennie, czy co najmniej cztery.
Jak podkreślają sami autorzy, ich badanie nie dowodzą, że picie herbaty zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, ale sugerują, że picie herbaty prawdopodobnie się do tego przyczynia. Inni eksperci również są co do tego zgodni — może być tak, że któryś z pominiętych czynników ma znaczenie. Na przykład uczestnicy badania, którzy spożywają więcej herbaty, unikają przez to niezdrowych napojów słodzonych.
Aby wyniki stały się wiarygodne, potrzebne są kolejne badania, które uwzględniają inne czynniki, takie jak styl życia, aktywność fizyczna czy dieta.