Herbatę można znaleźć praktycznie w każdej kuchni. Spośród innych napojów wyróżnia się charakterystycznym smakiem i aromatem. Znajdziemy w niej m.in.: teinę, witaminę, A, C, K, witaminy z grupy B, potas, cynk, fluor, miedź, mangan i wapń.
Dzięki zawartości wielu cennych elementów pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi, działa pobudzająco i rozgrzewająco, usprawnia procesy trawienne, przeciwdziała próchnicy i stanom zapalnym oraz hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym.
To jednak nie koniec listy zalet picia herbaty. Obecna w niej cystatyna rozrzedza krew i działa przeciwzakrzepowo. Stała obecność herbaty w codziennej diecie rozluźnia naczynia krwionośne, zmniejsza ryzyko rozwoju zakrzepicy, udaru mózgu i pojawienia się niebezpiecznych incydentów kardiologicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem ekspertów, żeby w pełni skorzystać z jej dobroczynnego działaniem, należy pić trzy filiżanki naparu z liści herbaty w ciągu dnia. Wyniki jednych z najnowszych badań potwierdziły, że taka ilość o 24 proc. obniża prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu spowodowanego dolegliwościami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Warto dodać, że herbata zawiera także polifenole, które wykazują silne właściwości przeciwutleniające.
Spowalniają one naturalny proces starzenia się organizmu, redukują nadmiar wolnych rodników wywołujących stres oksydacyjny i chronią nasz organizm przed pojawieniem się komórek nowotworowych.
Najbogatszym źródłem cennych antyoksydantów spośród wszystkich herbat jest zielona odmiana. Nie oznacza to jednak, że nie warto włączyć do swojej diety czarnej, czerwonej czy białej. Niezależnie od tego, jaki rodzaj herbaty wybierzemy, pamiętajmy, żeby starać się nie dodawać do niej cukru, którego nadmierne spożywanie jest szkodliwe dla zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.