Czerwone buraki są bardzo smaczne, stosunkowo tanie, łatwo dostępne i zawierają wiele bezcennych dla naszego organizmu składników. Znajdziemy w nich m.in.: witaminę A i C, witaminy z grupy B, potas, żelazo, fosfor, magnez, miedź, mangan, sód, wapń, kobalt i cynk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zawierają również betaninę. Ten naturalny czerwony barwnik jest silnym antyoksydantem, który chroni nas przed szkodliwymi działaniem wolnych rodników i zachorowaniem na raka oraz opóźnia naturalny proces starzenia się organizmu. Buraki doskonale sprawdzają się w kuchni jako składnik naszych ulubionych potraw, do których możemy zaliczyć świąteczny barszcz z uszkami. Wiele osób przyrządza tę tradycyjną zupę, używając w tym celu świeżych warzyw.
Jak się okazuje, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego zakwasu buraczanego, który powstaje na skutek fermentacji. Zdaniem ekspertów zakwas buraczany wykazuje silniejsze właściwości prozdrowotne niż świeże buraki ćwikłowe. Tę miksturę przygotowuje się identycznie jak sok z kiszonych ogórków czy kiszonej kapusty. Znajdziemy w niej bakterie kwasu mlekowego, które usprawniają pracę jelit i są naturalnym probiotykiem.
Jak zauważyli w swoich badaniach eksperci z Wydziału Żywienia Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, sok z kiszonych buraków doskonale sprawdza się w walce z rakiem żołądka. Zdaniem naukowców spożywanie 200 ml zakwasu buraczanego w ciągu dnia znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju komórek tego nowotworu. Wyniki innej analizy potwierdziły, że domowa mikstura z buraków rozszerza naczynia krwionośne i pomaga wyregulować ciśnienie krwi. Poza tym zakwas buraczany w porównaniu do świeżych buraków jest bogatszym źródłem kwasu askorbinowego, który podnosi odporność na wirusowe i bakteryjne infekcje.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.