U osób, które regularnie spożywają napoje alkoholowe, może wystąpić wiele dolegliwości dotyczących organów wewnętrznych, układu nerwowego, a także wyglądu zewnętrznego. Dotyczy to zwłaszcza wysokoprocentowych alkoholi, które powodują powstawanie worków pod oczami i pojawianie zmian chorobowych w obrębie powiek.
Do innych skutków picia można zaliczyć plamy na ciele czy opadanie skóry na szyi. W wielu przypadkach ten szkodliwy nałóg na początku objawia się suchością skóry, która również bywa symptomem zaburzonej pracy układu immunologicznego, łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry (AZS).
Jak się okazuje wypicie w ciągu jednego wieczoru dawki alkoholu, którą można porównać do pięciu piw, sprawia, że skóra kobiety potrzebuje niemal jednego miesiąca na całkowitą regenerację. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci w dziedzinie chirurgii plastycznej twarzy podkreślają, że alkohol jest substancją, którą powoduje odwodnienie organizmu, co w dużej mierze przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Poza tym długotrwałe sięganie po alkohol sprawia, że skóra traci swoją elastyczność i sprężystość, Dotyczy to również włosów, które stają się mniej wytrzymałe i mogą zacząć wpływać.
Na takie skutki picia nadmiernych ilości alkoholu są narażone szczególnie kobiety będące po czterdziestym roku życia. Dlatego osoby mające problemy skórne powinny w pierwszej kolejności ograniczyć do minimum lub całkowicie zrezygnować z picia alkoholu, a także skonsultować swoje dolegliwości z dermatologiem.