Czereśnie zawierają m.in. potas, żelazo, wapń, fosfor, sód, kwercetynę, cyjanidynę, karoten, witaminę A, C i E oraz witaminy należące do grupy B.
Nalewka przygotowana na bazie tych owoców działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Po domowy preparat powinny sięgać pacjenci z umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym, dolegliwościami ze strony układu trawiennego, alergią i reumatyzmem.
Poza tym substancje obecne w czereśniach pomagają pozbyć się zbyt wysokiego stężenia złego cholesterolu LDL we krwi, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca. Zawartość antyoksydantów sprawia, że czereśniówka opóźnia proces starzenia się organizmu, a także chroni go przed rozwojem komórek rakowych i szkodliwym wpływem wolnych rodników.
Składniki prozdrowotnej nalewki:
1 kg czereśni,
1/2 kg cukru,
500 ml wódki,
500 ml spirytusu rektyfikowanego.
Sposób przygotowania i dawkowanie:
Najpierw z czereśni pozbywamy się ogonków, ale pozostawiamy pestki. Potem owoce wrzucamy do słoika o pojemności 3 litrów i zalewamy alkoholem. Szklany pojemnik szczelnie zakręcamy i zostawiamy na co najmniej pięć tygodni w umiarkowanie nasłonecznionym miejscu, w którym panuje temperatura pokojowa.
Co jakieś 3-4 dni potrząsamy słoikiem. Po upływie pięciu tygodni odcedzamy alkohol od czereśni i przelewamy do oddzielnego słoika. Następnie delikatnie rozgniatamy owoce i zasypujemy je cukrem. Po dokładnym wymieszaniu składników zakręcamy słoik i odstawiamy na trzy tygodni w średnio nasłonecznionym miejscu.
Składniki powinno się raz dziennie ze sobą wymieszać. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, syrop filtrujemy przy użyciu gazy. Owoce wyrzucamy, a słodką miksturę mieszamy z alkoholem, który wcześniej przygotowaliśmy. Nalewkę dokładnie filtrujemy i wlewamy do butelek.
Po trzech miesiącach możemy śmiało skorzystać ze smakowych i prozdrowotnych walorów czereśniówki. Dzienna dawka, której nie należy przekraczać wynosi 45-50 ml.