Za jeden z najzdrowszych gatunków orzechów na świecie uważa się orzechy włoskie. Znajdziemy w nich witaminę A i C, witaminę E pod postacią gamma-tokoferolu, witaminy należące do grupy B, potas, fosfor, magnez, cynk, mangan, żelazo, białko, kwasy fenolowe, sterole, flawonoidy, tokoferole, taniny i błonnik pokarmowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poza tymi składnikami zawierają znaczne ilości wielonienasyconych tłuszczowych omega-3, a konkretnie kwasu alfa-linolenowego (ALA) i innych substancji wykazujących właściwości przeciwutleniające. Dzięki obecności tych cennych kwasów orzechy włoskie usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego, chroniąc tym samym przed pojawieniem się groźnych chorób serca.
Substancje zawarte w tych orzechach pomagają obniżyć zbyt wysokie stężenie trójglicerydów i złego cholesterolu LDL w krwioobiegu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko pojawieniu się zmian miażdżycowych i wystąpieniu ataku mięśnia sercowego, choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Ponadto obecne w nich antyoksydanty redukują nadmiar wolnych rodników, który powoduje stres oksydacyjny oraz spowalniają proces starzenia się organizmu i chronią przed zachorowaniem na niektóre nowotwory. Warto również wspomnieć, że ten rodzaj orzechów poprawia pamięć i koncentrację, reguluje ciśnienie tętnicze.
Wprawdzie jest to produkt wysokokaloryczny, ale spożywany w rozsądnych ilościach pomaga osobom cierpiącym na nadwagę i otyłość pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zdaniem ekspertów, żeby w pełni wykorzystać z ich prozdrowotnych właściwości, należy codziennie sięgać po 1/4 szklanki, czyli 12-14 połówek orzechów. W ten sposób dostarczymy do naszego organizmu odpowiednią ilość najcenniejszych elementów, które zawierają orzechy włoskie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.