Flawanole dla zdrowia mózgu
W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "The Proceedings of the National Academy of Sciences", udział wzięło ponad 3500 zdrowych dorosłych, których średni wiek wynosił 71 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uczestników podzielono na dwie grupy — część z nich przez 3 lata przyjmowała suplement zawierający 500 mg flawanoli (podgrupa flawonoidów), część otrzymywała placebo. W międzyczasie badani poddawani byli testom pamięci i wypełniali ankiety dotyczące swoich nawyków żywieniowych.
Naukowcy zaobserwowali, że osoby przyjmujące flawanole notowały poprawę w testach pamięci. Najistotniejszą poprawę odnotowano u osób, które na początku badania stosowały dietę ubogą we flawanole i miały niezdrowe nawyki żywieniowe. W tej grupie średni wzrost wyników w testach pamięci wyniósł 10,5 proc. w porównaniu z grupą przyjmującą placebo, a nawet 16 proc. w porównaniu ze swoimi początkowymi wynikami.
Naukowcy zauważają, że flawanole nie wydają się wpływać na osoby, które nie mają ich niedoboru, jednak dla osób spożywających ich niewielkie ilości, wzbogacenie diety może przynieść korzyści dla funkcji pamięci.
Jak jeść, by poprawić pamięć?
Flawanole obecne są w zielonej i czarnej herbacie, kakao, gorzkiej czekoladzie, jabłkach, gruszkach, jagodach i wiśniach. Często zawarte są w nasionach i skórkach owoców, które bywają usuwane podczas przetwarzania lub jedzenia, wobec tego ich spożycie jest ograniczone. Jeśli więc jesz na drugie śniadanie jabłko, zjedz je ze skórką!
Profesor Aedin Cassidy, przewodnicząca wydziału żywienia i medycyny prewencyjnej na Queen's University w Belfaście uznała wyniki badania za istotne i zaznaczyła, że jeden kubek herbaty czy 6 kostek gorzkiej czekolady zapewnia dzienną dawkę 500 mg flawanoli, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba dla poprawy funkcji pamięci.
Są jednak również głosy krytyczne wobec badania, które zostało sfinansowane przez koncern spożywczy Mars. Niektórzy uważają, że ogłoszone przez naukowców wyniki nie dają jednoznacznych dowodów na to, że spożycie flawanoli jest korzystne dla pamięci i potrzeba kolejnych badań, które to ostatecznie potwierdzą.
Faktem jest jednak, że flawanole mają udokumentowane działanie przeciwutleniające, zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym i stanom zapalnym oraz wspierają zdrowie jelit.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.