Włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Perugii przeprowadzili badania pod kątem wpływu spożywania jabłek na nasze zdrowie. Z ich obserwacji wynika, że stała obecność jabłek w codziennym jadłospisie obniża ryzyko rozwoju nowotworu przełyku i żołądka nawet o połowę, w stosunku do osób z dietą, w której nie występują te owoce. Ponadto jabłka zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi o 20 proc., a na raka płuc – o 25 proc. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma "Public Health Nutrition".
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Eksperci są przekonani, że jabłka są najskuteczniejszym naturalnym środkiem w profilaktyce nowotworów. Poza tym najpopularniejszy owoc w Europie zapobiega chorobom serca. Naukowcy twierdzą, że wystarczy zjadać przynajmniej jedno jabłko w ciągu dnia, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka płuc, jelit, przełyku, żołądka i piersi.
Jabłko jest bogatym źródłem witaminy C, żelaza i potasu. Włączając jabłka do naszego menu, usprawnimy pracę naszego serce i uchronimy jej przed zawałem, obniżymy zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu we krwi, odkwasimy organizm i podniesiemy jego odporność. Z kolei pektyny obecne w jabłkach pomogą usunąć z organizmu związki, które przyczyniają się do rozwoju komórek rakowych. W jabłkach znajduje się też sporo błonnika. Włókno pokarmowe chroni nabłonek przed działaniem substancji kancerogennych i sprzyja odchudzaniu.
Swoje zdrowe właściwości jabłka zawdzięczają także zawartości flawonoidów. Te silne antyoksydanty działają przeciwzapalnie, chronią układ krążenia, uszczelniają naczynia krwionośne, zmniejszają ich przepuszczalność i poprawiają elastyczność. Poza tym flawonoidy posiadają właściwości moczopędne, dzięki czemu pomagają pozbyć się toksyn z naszego ciała. Te cenne związki znajdują się także w wielu innych owocach i warzywach, takich jak papryka, sałata, pomidor, winogrona, jeżyna, cytryna, pomarańcza, borówka czy wiśnia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl