Wartości odżywcze kefiru
Kefir jest źródłem wielu kluczowych składników odżywczych, w tym białka, wapnia, fosforu, witaminy B2 (ryboflawiny), witaminy B12, witaminy D, witaminy K i E, potasu, wapnia oraz magnezu. Ponadto kefir zawiera żywe kultury bakterii i drożdży, które są korzystne dla zdrowia jelit i ogólnego stanu zdrowia.
Korzyści zdrowotne kefiru
Poprawa zdrowia jelit i wsparcie układu immunologicznego. Kefir jest jednym z najpopularniejszych, naturalnych probiotyków. Poprawia zdrowie jelit przez regulację flory bakteryjnej, a tym samym wspomaga również układ immunologiczny.
Wsparcie zdrowia kostnego. Kefir dostarcza organizmowi wapnia i witaminy K, czyli substancji niezbędnych dla utrzymania zdrowych kości.
Zdrowie układu nerwowego. Witaminy z grupy B, obecne w kefirze, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Mogą pomóc w łagodzeniu objawów stresu i depresji.
Pomoc w kontroli wagi. Kefir jest źródłem białka, które pomaga utrzymać uczucie sytości. Dzięki temu może przyczynić się do kontroli apetytu i pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała.
Wsparcie dla zdrowia skóry. Probiotyki obecne w kefirze mogą pomóc poprawić zdrowie skóry poprzez wpływanie na układ immunologiczny, co z kolei może przeciwdziałać stanom zapalnym i alergiom.
Z czym spożywać kefir?
Najpopularniejszym w Polsce sposobem konsumpcji kefiru jest popijanie nim letniego obiadu, składającego się z ziemniaków i jajka sadzonego. To jednak nie koniec kefirowych możliwości — na bazie tego probiotyku można przygotować warzywne chłodniki albo owocowe koktajle.
Osoby, którym zależy na maksymalizacji białka w diecie, używają kefiru jako bazy do przygotowania napoju ze słodką odżywką białkową. Inni wskazują, że najsmaczniejszą formą spożywania kefiru jest zblendowanie go z bananami i kakao.
Dla każdego coś miłego — każda z tych form godna jest wypróbowania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.