Już od dłuższego czasu naukowcy z całego świata badają właściwości soku z buraków. Zdaniem wielu ekspertów podnosi on odporność na wirusowe i bakteryjne infekcje, usprawnia procesy trawienne, wspomaga prawidłową pracę układu krwionośnego, ułatwia odchudzanie i pomaga wyregulować ciśnienie tętnicze. Poza tym obniża zbyt wysokie stężenie cholesterolu LDL we krwi, chroniąc tym samym przed miażdżycą, chorobami serca i udarem mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sok z buraka. Jakie ma właściwości?
Sok z buraka zmniejsza również ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, opóźnia naturalny proces starzenia się organizmu i redukuje szkodliwy nadmiar wolnych rodników. Swoje dobroczynne działanie napój z buraków zawdzięcza zawartości wielu cennych elementów. Znajdziemy w nim m.in.: żelazo, wapń, sód, potas miedź, fosfor, cynk, magnez witaminę A, C, E i K, witaminy z grupy B, betalainy, kwasy, organiczne, karotenoidy i glikozydy.
To jednak nie koniec listy zdrowotnych walorów tej mikstury. Wyniki najnowszych badań, które zostały opublikowane na łamach "Journal of Nutritional Science" potwierdziły, że sok z buraków jest w stanie w dość krótkim czasie obniżyć poziom cukru w krwiobiegu. Jest to bardzo dobra wiadomość szczególnie dla pacjentów z cukrzycą typu 2. Podczas eksperymentu jego uczestnicy dotknięci tą chorobą spożywali sok z buraków, a osoby zdrowe znajdujące się w grupie kontrolnej otrzymywały syrop glukozowy.
Badacze dokonywali pomiaru glikemii poposiłkowej i w tym celu sprawdzali poziomu glukozy po wypiciu 225 ml mikstury przygotowanej na bazie buraków. Od uczestników pobierano krew z czubka palca w różnych odstępach czasu: po 5, 15, 30, 45, 60, 90, 120 i 150 minutach. Po zakończeniu badania, eksperci doszli do wniosku, że sok z buraka jest w stanie obniżyć stężenie glukozy w krwiobiegu w przeciągu 30 minut od momentu jego wypicia. Naukowcy są zdania, że za niezwykłe właściwości mikstury mogą odpowiadać betalainy.