Według naukowców, nasz mózg zaczyna się starzeć już po 30. roku życia. Ale nie tylko wiek wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Dieta bogata w wysokoprzetworzoną żywność, tłuszcze trans, sól i cukier, a także picie alkoholu i palenie papierosów - mogą powodować, że mózg przestaje pracować na pełnych obrotach – słabnie pamięć, pojawiają się problemy z koncentracją. Również brak aktywności fizycznej będzie negatywnie oddziaływał na nasz mózg.
Według psycholożki Melissy Burkley niekorzystnie będzie też wpływało przebodźcowanie. Na szczęście ekspertka zdradza kilka technik, które sprawią, że mózg wskoczy na wyższe obroty. Jedną z nich jest zamknięcie oczu na kilka sekund. Co ciekawe, Burkley podkreśla, że ten sposób na ‘’ożywienie mózgu’’ został potwierdzony przez szereg naukowych badań.
Badacze w jednym z takich eksperymentów wyświetlali uczestnikom badania film z symulowaną zbrodnią, a potem proszono ich o odpowiedź na kilka pytań związanych z nagraniem. Część grupy miała za zadanie przed udzieleniem odpowiedzi zamknąć oczy. Co ciekawe, osoby, które to zrobiły, były w stanie wymienić aż o 40 proc. więcej detali związanych z filmem.
To trochę tak, jak w sytuacji, gdy masz kilka programów działających w tle komputera lub telefonu, które spowalniają te urządzenia. Jeśli zamkniesz te programy i zwolnisz procesor, wszystko zacznie działać wydajniej – wyjaśniła Melissa Burkley na łamach czasopisma "Psychology Today".
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Co jeszcze będzie pozytywnie wpływać na pracę mózgu? Warto na stałe do codziennego jadłospisu wprowadzić produkty bogate w witaminy z grupy B, takie jak jajka, orzechy, pestki, tłuste ryby morskie, fasola, nabiał, szpinak czy wątróbka. Nie wolno również zapominać o odpowiednim nawodnieniu – w tym celu warto pić przede wszystkim wodę.