Czarnuszka, nazywana również czarnym kminkiem, to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Jej ziarenka wykazują niezwykłe właściwości, dlatego jest hodowana na całym świecie, również w Polsce.
Zmielone nasiona czarnuszki są stosowane jako posypka do pieczywa oraz jako dodatek smakowy do sałatek, dressingów, past kanapkowych, serów, dań mięsnych, zup, koktajli, duszonych warzyw i marynat. Świetnie komponuje z innymi przyprawami takimi jak kolendra tymianek, kminek, słodka papryka i ziele angielskie.
Z ziaren czarnuszki można też przyrządzić leczniczy napar. Wyróżnia się nie tylko walorami smakowymi, ale także szerokim spektrum dobroczynnych właściwości. W czarnuszce znajdziemy m.in.: witaminę A i E, witaminy z grupy B, magnez, potas, wapń, żelazo, cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy, olejki eteryczne, steroidy i alkaloidy.
Dzięki zawartości wielu cennych elementów czarnuszka wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, przeciwalergiczne i antybakteryjne. Żeby wykorzystać jej dobroczynne działanie, wystarczy codziennie spożywać jedną łyżeczkę nasion czarnego kminku.
Przeciwutleniacze obecne w czarnuszce niszczą szkodliwe wolne rodniki, zmniejszają ryzyko rozwoju komórek rakowych w organizmie i opóźniają proces starzenia. Stała obecność tej przyprawy w naszym codziennym jadłospisie usprawnia pracę układu immunologicznego, łagodzi objawy kataru, kaszlu i zatkanych zatok, pomaga pozbyć się pasożytów i osłania żołądek.
Substancje zawarte w czarnuszce obniżają stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu, chroniąc tym samym przed rozwojem miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Obniżają również stężenie szczawianów, które mogą przyczynić się do tworzenia kamieni nerkowych. Po czarnuszkę powinny sięgać szczególnie osoby cierpiące na wrzody i refluks żołądkowo-przełykowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.