Do produkcji oleju z dyni wykorzystuje się prażone i zmielone nasiona tego warzywa. Jest tłoczony na zimno, wyróżnia się spośród innych olejów roślinnych lekko orzechowym smakiem i aromatem oraz ciemnozieloną barwą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Doskonale sprawdza się w kuchni jako dodatek do sałatek warzywnych i owocowych, dressingów, różnego rodzaju potraw z dyni, ciast i lodów. Znajdziemy w nim m.in.: witaminę A, C, D, E, K, witaminy z grupy B, selen, miedź, fosfor, wapń, magnez, jod, cynk, mangan, żelazo, potas, aminokwasy, węglowodany, fitosterole, tokoferole, karotenoidy, skwalen i kukurbitacynę.
Zawiera również wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz tłuszcze nasycone, takie jak kwas palmitynowy i stearynowy. Dzięki obecności wielu cennych składników olej dyniowy podnosi odporność organizmu na wirusowe i bakteryjne infekcje, a także usprawnia pracę układu nerwowego, poprawiając pamięć i koncentrację. Pomaga także obniżyć stężenie trójglicerydów i złego cholesterolu LDL we krwi, a także zwiększą dobrą frakcję HDL.
Dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych, udaru mózgu i zawału serca. Substancje zawarte w oleju z pestek dyni wspomagają prawidłową pracę układu pokarmowego, chronią przed marskością wątroby, stanami zapalnymi i wrzodami żołądka. Olej z dyni podkręca metabolizm, zapobiega zaparciom i przyśpiesza spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poza tym wzmacnia włosy, skórę i paznokcie oraz poprawia kondycję układu moczowego i gruczołu krokowego. Żeby w pełni skorzystać z dobroczynnego działania oleju dyniowego, należy spożywać go tylko i wyłącznie na zimno, ponieważ poddany obróbce termicznej traci swoje prozdrowotne właściwości.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.