Imbir spośród innych przypraw wyróżnia się charakterystycznym smakiem i aromatem. Swój zapach zawdzięcza obecności naturalnych olejków eterycznych, z których najcenniejszy jest gingerol. Jak potwierdzają wyniki badań naukowych, ten związek bioaktywny wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyoksydacyjne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzięki nim gingerol zmniejsza ryzyko rozwoju stanów zapalnych i komórek nowotworowych w naszym organizmie, a także spowalnia naturalny proces starzenia się komórek. W imbirze znajdziemy również: witaminę A, C, E i K, witaminy z grupy B, fosfor, potas, wapń i żelazo.
Herbata przygotowana na bazie startego korzenia imbiru jest silną bronią w walce z takimi dolegliwościami jak zgaga, kaszel, zapalenie stawów, które powoduje ból i choroba lokomocyjna wywołująca nudności i wymioty. Poza tym imbir usprawnia pracę układu trawiennego, pomaga pozbyć się problemów żołądkowych, łagodzi bóle miesiączkowe i poprawia prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu. Regularne sięganie po ten popularny dodatek do potraw obniża zbyt wysokie stężenie trójglicerydów i złego cholesterolu LDL w krwiobiegu, zapobiegając tym samym pojawieniu się zmian miażdżycowych i rozwojowi zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.
Ponadto imbir podnosi odporność na wirusowe i bakteryjne infekcje oraz obniża prawdopodobieństwo rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Można do nich zaliczyć m.in.: cukrzycę typu 2 oraz raka wątroby i trzustki. Do swojej codziennej diety imbir powinny na stałe włączyć osoby borykające się z nadwagą i otyłością, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.