Wśród szerokiej gamy przypraw imbir wyróżnia się dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi i aromatycznym właściwościom. Jego charakterystyczny zapach to zasługa olejków eterycznych, w których znajduje się gingerol. Naukowcy potwierdzają, że związek ten ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. To więc przyprawa o wszechstronnym działaniu prozdrowotnym.
Dzięki właściwościom gingerolu możliwe jest zmniejszenie ryzyka rozwoju stanów zapalnych oraz wynikającego z tego rozwoju komórek rakowych. Dodatkowo, gingerol może spowalniać proces starzenia się komórek. Imbir jest również bogaty w witaminy A, C, E i K, witaminy z grupy B, a także minerały takie jak fosfor, potas, wapń i żelazo. To więc bomba witaminowa, z której warto korzystać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej materiału wideo
Herbatę z imbirem warto stosować codziennie
Herbata zrobiona z korzenia imbiru okazuje się skutecznym środkiem przy uciążliwych dolegliwościach, takich jak zgaga, kaszel, zapalenie stawów, a także choroba lokomocyjna powodująca nudności i wymioty. Imbir usprawnia trawienie, pomaga przy problemach żołądkowych, łagodzi bóle menstruacyjne i wspiera właściwą pracę mózgu. Regularne spożywanie imbiru może także obniżać poziom trójglicerydów i złego cholesterolu LDL, co z kolei zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca, udarów oraz chorób sercowo-naczyniowych. Sproszkowany imbir można także stosować w formie naparu do płukania gardła.
Ponadto, imbir wpływa korzystnie na odporność organizmu, chroniąc go przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy typu 2 oraz nowotworów wątroby i trzustki. Włączenie imbiru do codziennej diety jest zalecane zwłaszcza osobom zmagającym się z nadwagą i otyłością, które chcą zredukować masę ciała. Imbir działa także pozytywnie na zakrzepicę żył.
Świeży imbir może być spożywany na surowo, a podczas jego zakupu warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest wybór kłączy z jasną skórką. Warto także omijać korzenie ze znamionami, które mogą zwiastować, że imbir jest toczony przez chorobę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.