Eksperci z Mayo Clinic podkreślają, że nietolerancja alkoholu często wynika z uwarunkowań genetycznych. Osoby z tym zaburzeniem mają problemy z metabolizowaniem alkoholu, co powoduje, że nawet kilka łyków wywołuje u nich nieprzyjemne objawy. U innych pojawiają się one najczęściej dopiero po przedawkowaniu alkoholu.
Nietolerancja na alkohol może być symptomem raka
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Związku między nowotworem a nadwrażliwością na alkohol podjął się zbadania dr Thurstan Brewin The Royal College of Radiologists w Wielkiej Brytanii. Rezultaty jego pracy opublikowano w czasopiśmie medycznym "BMJ". Wyniki badania są bardzo ciekawe. Naukowiec odkrył, że osoby z alergią na alkohol są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na pewne typy nowotworów.
Nietolerancję alkoholu mogą objawiać takie symptomy jak: obniżone ciśnienie krwi, zaczerwienienie twarzy, wymioty, nudności, biegunka, zatkany nos, katar, pokrzywka skórna oraz nasilone objawy astmy. Jak podają naukowcy z Royal College of Radiologists, takie dolegliwości mogą pojawiać się u pacjentów z nowotworem. Potwierdzają to uzyskane statystyki. Na 155 uczestników badania, 79 osób chorych na raka zgłaszało nietypowy ból związany ze spożywaniem alkoholu.
Wielu pacjentów używało terminów takich jak 'straszny', 'gwałtowny' czy 'dręczący' do opisania bólu, którego doświadczyli. Opisywali oni również ból jako dziwny i niepodobny do żadnego dotychczasowego doświadczenia – napisał autor badań.
Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy
Problemy zdrowotne zgłaszane przez pacjentów były głównie związane z chłoniakiem Hodgkina. Jest to nowotwór wywodzący się z limfocytów B, często dotykający osoby w wieku od 15 do 35 lat. Symptomami tego raka są: wysoka gorączka, nocne poty, niezamierzona utrata wagi i nieuzasadnione krwotoki. Często pojawia się także świąd skóry, a także nadmierne zmęczenie organizmu.
Chłoniak Hodgkina często występuje jednak także u osób starszych - mowa tutaj zwłaszcza o ludziach po 50-tce. Co ważne, jest on stosunkowo łatwo wyleczalny - standardowe metody pozwalają na jego usunięcie nawet w 80-90% przypadków.