Wszyscy od czasu do czasu doświadczają zmęczenia, braku energii i uczucia senności. Nie ma tym w tym nic dziwnego, bo każdy organizm potrzebuje regeneracji, zwłaszcza jeśli nie otrzymuje odpowiedniej dawki snu i odpoczynku od ciężkim dniu. A co, jeśli przewlekłe zmęczenie i ciągłe problemy ze wstawaniem z łóżka nie mają żadnego uzasadnienia?
Naukowcy z brytyjskiej organizacji Cancer Research ostrzegają, że jedną z przyczyn porannego zmęczenia może być rozwój komórek nowotworowych w naszym organizmie. Jeżeli tego rodzaju problemy dokuczają ci nagminnie, pomimo tego, że przesypiasz odpowiednią ilość godzin, powinieneś niezwłocznie udać się do specjalisty, który zleci wykonanie szczegółowych badań.
Im wcześniej nowotwór lub inna poważna choroba zostanie zdiagnozowana, a lekarz wdroży właściwe leczenie, tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia. Przewlekłe zmęczenie może świadczyć również o takich schorzeniach jak anemia, nadciśnienie tętnicze, problemy z tarczycą, cukrzyca, borelioza czy niewydolność nerek. Poranne zmęczenie nierzadko jest też efektem niewłaściwego sposobu odżywiania.
Zobacz także: Zauważyłeś te objawy u siebie? Uważaj, to może być rak
Do innych niepokojących symptomów można zaliczyć: bóle i zawroty głowy, trudności z zaśnięciem lub zaburzenia snu, problemy z koncentracją, myśleniem i podejmowaniem decyzji, bóle mięśni, zaburzenia mowy, apatia lub poddenerwowanie, uczucie niepokoju lub smutku, negatywny stosunek wobec innych ludzi i samego siebie.
Jeżeli wyżej wymienione dolegliwości nie ustępują samoistnie, nasilają się lub utrudniają nam prawidłowe funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności, wówczas powinniśmy jak najszybciej skonsultować je z lekarzem.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.