Dziś, kiedy świat wciąż zmaga się z COVID-19, eksperci zdrowia publicznego zwracają uwagę na możliwość pojawienia się następnej pandemii.
Czym są paramyksowirusy?
Tym razem mowa o paramyksowirusach. Do grupy tej należy 75 wirusów - w tym te, które odpowiadają za wiele dobrze znanych chorób, takich jak odra, świnka i infekcje dróg oddechowych. Brytyjski Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych włączył jednego z paramyksowirusów, wirusa Nipah do listy potencjalnych patogenów pandemicznych.
Wirus Nipah wyróżnia się szczególnie, ponieważ powoduje śmiertelne zapalenie mózgu. Wskaźnik jego śmiertelności wynosi od 40 do 75 proc. – znacznie więcej niż w przypadku COVID-19.
Choć paramyksowirusy rozprzestrzeniają się wolniej niż wirusy grypy i koronawirusy, ich zdolność do szybkiego przenoszenia się między ludźmi jest zauważalna. Światowa Organizacja Zdrowia już uznała wirusa Nipah i jego bliskich kuzynów za patogeny o najwyższym priorytecie.
Eksperci podkreślają trudności związane z sekwencjonowaniem paramyksowirusów, które utrudniają rozwój szczepionek. Raina Plowright z Cornell University ostrzega, że pandemia wywołana przez te wirusy byłaby katastrofą dla ludzkości. Katastrofą większą niż COVID-19.
Objawy zakażenia wirusem Nipah
Według brytyjskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom pierwsze objawy zarażenia wirusem Nipah obejmują:
- gorączkę,
- ból głowy,
- kaszel,
- ból gardła,
- trudności w oddychaniu,
- wymioty.
Mogą również wystąpić objawy znacznie cięższe, w tym:
- dezorientacja,
- śpiączka
- obrzęk mózgu.
Nipah w hollywoodzkim hicie
Możliwość wystąpienia pandemii wirusa Nipah była inspiracją dla hollywoodzkiego filmu "Contagion - Epidemia Strachu" z 2011 roku. Główne bohaterki filmu - grane przez Kate Winslet i Gwyneth Paltrow - funkcjonują w dystopijnym świecie dotkniętym przerażającą chorobą. W filmie zabójcza infekcja rozprzestrzenia się między nietoperzami i świniami, po czym uderza w postać Paltrow podczas jej podróży służbowej do Hongkongu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.