Nie każdy cukier szkodzi jednakowo
Analiza diety i genetyki ponad 200 tys. osób, które na początku nie borykały się z migotaniem przedsionków, ujawniła, że po dziesięciu latach obserwacji aż u 9362 z nich rozwinęło się to schorzenie.
Wyniki badania wskazały, że osoby, które regularnie konsumują więcej niż dwa litry napojów słodzonych cukrem tygodniowo, są narażone na 10 proc. wyższe ryzyko migotania przedsionków w porównaniu z tymi, którzy tych napojów unikają. Nawet po uwzględnieniu innych tradycyjnych czynników ryzyka.
Ryzyko to wzrasta aż do 20 proc. w przypadku osób, które konsumują podobne ilości napojów słodzonych sztucznie. Oznacza to, że napoje dietetyczne mogą stanowić jeszcze większe zagrożenie niż ich słodzone cukrem odpowiedniki.
Spożywanie do jednego litra czystego soku tygodniowo — na przykład z pomarańczy — może obniżyć ryzyko AFib o 8 proc., mimo że tego typu napój też zawiera (naturalny) cukier.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Czysty sok zawiera dużo witaminy C i innych przeciwutleniaczy, które są związane z niższym ciśnieniem krwi, zmniejszonym stresem oksydacyjnym i zmniejszonym stanem zapalnym. Wszystkie te czynniki są związane z niższymi wskaźnikami migotania przedsionków. Wykazano również, że witamina C zapobiega pooperacyjnemu migotaniu przedsionków — tłumaczy dr John P. Higgins MD MBA, kardiolog sportowy w McGovern Medical School na UTHealth w Houston.
Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology".
Jaki napój na zdrowe serce?
- Na podstawie naszych badań zalecamy ograniczenie spożycia napojów słodzonych do mniej niż dwóch litrów tygodniowo. Jeśli jest to możliwe i chcemy naprawdę zadbać o zdrowie serca, to całkowicie ich unikajmy — mówi dr Ningjian Wang, główny autor badania i badacz w Szpitalu Dziewiątym Ludowym w Szanghaju oraz na Uniwersytecie Medycznym Jiao Tong w Szanghaju.
Zobacz także: Pijesz go? Uważaj, włosy będą wypadać garściami
Naukowcy sugerują spożywanie wody i soku owocowego (w umiarkowanych ilościach). Podpowiadają również, że mimo obniżonej kaloryczności, napoje dietetyczne są dla zdrowia gorszym wyborem niż ich pełnokaloryczne odpowiedniki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.