Hiponatremia
Hiponatremia to stan, którego najczęściej doświadczają zawodowi sportowcy i w którym stężenie sodu we krwi jest zbyt niskie. Sód jest kluczowym elektrolitem odpowiedzialnym za regulację bilansu wodnego organizmu i utrzymanie ciśnienia osmotycznego.
Kiedy poziom sodu jest więc zbyt niski, komórki zaczynają nabierać wody, co może prowadzić do obrzęków, w tym obrzęku mózgu, co jest stanem zagrażającym życiu.
Potomania – specyficzna odmiana hiponatremii
Potomania, zwana też hiponatremią piwoszy, to specyficzna forma hiponatremii, która jest związana z nadmiernym spożywaniem piwa i jednoczesnym ograniczeniem spożycia białka (które pomaga regulować równowagę wodno-elektrolitową i wspiera zdrowe funkcjonowanie nerek), wapnia, magnezu oraz innych ważnych składników pokarmowych, w tym warzyw naturalnie zawierających sód (np. buraków, marchewek i selera).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Regularne i nadmierne spożycie piwa - w połączeniu ze stosowaniem diety ubogiej w składniki odżywcze - prowadzi, po jakimś czasie, do znacznego rozcieńczenia sodu we krwi.
Objawy potomanii
Do objawów potomanii zalicza się:
- zawroty głowy i nudności,
- bóle głowy,
- osłabienie, zmęczenie,
- dezorientację, splątanie,
- drgawki.
W ekstremalnych przypadkach może dojść do ciężkiej przepukliny pnia mózgu, śpiączki, a nawet śmierci.
Leczenie potomanii
Głównym celem leczenia jest korekta stężenia sodu we krwi. W przypadku łagodnych niedoborów, rekomenduje się stosowanie zbilansowanej diety i ograniczenie spożycia płynów. W przypadkach cięższych, pacjent może wymagać hospitalizacji i podawania roztworów elektrolitowych, które powoli skorygują poziom sodu w organizmie.
W przypadku wystąpienia objawów sugerujących hiponatremię, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem. Jeśli masz wątpliwości co do swojej diety czy nawyków żywieniowych - warto również skonsultować się z dietetykiem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.