Rak piersi to nowotwór, który może rozwijać się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, chociaż u tych drugich występuje znacznie rzadziej. Jego najczęstszymi objawami są guzki w piersi, zmiana kształtu lub wielkości piersi, zmieniona skóra na piersi lub brodawkach oraz wydzielina z brodawki sutkowej.
Czynniki ryzyka rozwoju nowotworu piersi
Zdaniem specjalisty na nowotwór piersi narażone są szczególnie osoby, które:
Mają "gęste" piersi
Piersi składają się z tkanki tłuszczowej, gruczołowej i łącznej. Wysoka gęstość oznacza, że piersi mają więcej tkanki gruczołowej i łącznej w porównaniu do tkanki tłuszczowej.
Najskuteczniejszym badaniem gęstości piersi jest mammografia. Na zdjęciu mammograficznym tkanka tłuszczowa ma ciemny odcień, natomiast tkanka gruczołowa jest bardzo jasna. Radiolog powinien ocenić gęstość piersi właśnie na tej podstawie.
Są obciążone genetycznie – nie tylko genem BRCA1 i BRCA2
Najbardziej znane geny związane z rakiem piersi to BRCA1 i BRCA2. Istnieje jednak także kilkanaście innych genów, których mutacje mogą zwiększać ryzyko – to m.in. ATM, CHEK2, PALB2 i TP53.
Mutacje w tych genach mogą wykryć testy genetyczne przeprowadzane z krwi. Warto je przeprowadzić - zwłaszcza jeśli mamy w rodzinie historię choroby.
Im bliższy krewny i im młodszy był, gdy zdiagnozowano u niego raka piersi, tym większe ryzyko dla pozostałych członków rodziny. Warto wówczas przeprowadzić testy genetyczne w tym kierunku - tłumaczy lekarz.
Prowadzą niezdrowy styl życia
Nawyki życiowe mogą wpływać na ryzyko zachorowania na raka piersi. Do kluczowych negatywnych czynników należą nadmierne spożycie alkoholu, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz stosowanie diety bogatej w tłuszcze nasycone.
Zmiana nawyków na zdrowsze może pomóc w redukcji ryzyka zachorowania na nowotwór piersi.
Zrozumienie wszystkich tych czynników ryzyka umożliwi spersonalizowane przewidywanie wystąpienia raka piersi i zapobieżenie mu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.