10 minut to klucz
Badanie przeprowadzone na grupie dorosłych prowadzących siedzący tryb życia wykazało, że regularne 10-minutowe chodzenie po schodach wpłynęły korzystnie na ich zdrowie serca. Wśród osób praktykujących regularne, krótkie spacery zauważono również niemal 7 proc. spadek liczby zgonów rocznie.
Czy 10 minut dziennie na pewno jednak wystarczy?
Dłużej, głębiej, zdrowiej: 30 minut codziennie
Chociaż krótkie spacery mają niewątpliwie korzystny wpływ na zdrowie, większość ekspertów zaleca codzienną aktywność trwającą co najmniej 30 minut. Dlaczego?
Układ sercowo-naczyniowy. Regularne spacery zwiększają poziom dobrego cholesterolu (HDL) i obniżają poziom złego cholesterolu (LDL), co przyczynia się do poprawy przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Wzmacnia to serce, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie czy miażdżyca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kości, stawy i mięśnie. Spacerowanie to doskonałe ćwiczenie dla układu mięśniowo-szkieletowego. Pomaga zapobiegać osteoporozie, a jednocześnie wspiera elastyczność stawów i wzmacnia mięśnie.
Zdrowie psychiczne. Codzienne spacery mogą być skuteczną bronią przeciwko depresji i lękowi. Aktywność fizyczna zwiększa produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, które poprawiają nastrój i ogólne samopoczucie. Regularne spacery w przyrodzie mogą dodatkowo obniżać poziom kortyzolu, hormonu stresu.
Kontrola wagi. Spacerowanie może również przyczynić się do spalania kalorii i utrzymania prawidłowej masy ciała, co ma kluczowe znaczenie dla prewencji wielu schorzeń, takich jak cukrzyca czy otyłość.
Zobacz także: Długie spacery czy bieganie?
Codzienne spacerowanie to więc jeden z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów dbania o zdrowie. Wystarczy 10 minut dziennie, by zauważyć pierwsze pozytywne efekty.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na krótkie spacery czy te dłuższe, jedno jest pewne – ruszając się, dbamy o nasze zdrowie na wiele sposobów.