Mniszek lekarski
Wywar na bazie mniszka lekarskiego wpływa korzystnie na kondycję trzustki. Regularne spożywanie tego leczniczego napoju zmniejsza ryzyko zastoju żółci w organizmie, usprawnia proces trawienny i stymuluje produkcję soków pokarmowych. Inulina obecna w mleczu zmniejsza indeks glikemiczny i spowalnia wchłanianie cukrów z żywności.
Lukrecja i babka lancetowata
Połączenie kilku korzeni lukrecji i jednej łyżki babki lancetowatej to naturalny środek wpływający pozytywnie na kondycję naszej trzustki. Wywar z tych roślin oczyści organ z toksyn, zmniejszy ryzyko rozwoju stanów zapalnych i pomoże utrzymać stężenie glukozy w organizmie na właściwym poziomie.
Rozmaryn i szałwia
Szałwia i rozmaryn to rośliny, które pomagają spokojnie zasnąć, rozluźniają mięśnie i pozwalają pozbyć się toksycznych substancji, które nagromadziły się w trzustce. Przepis na wywar z tych ziół jest banalnie prosty. Wystarczy gałązkę rozmarynu i pięć listków szałwii wrzucić do wrzącej wody. Miksturę parzymy przez pięć minut, następnie studzimy i wypijamy. Najlepiej spożyć ją w godzinach wieczornych.
Glistnik jaskółcze ziele
Wywar z glistnika jaskółczego wykazuje właściwości żółciopędne, rozkurczowe i bakteriobójcze. Znajdziemy w nim też sporo alkaloidów, które mogą okazać się pomocne w leczeniu nowotworu trzustki.
Pokrzywa
Napar z pokrzywy zwyczajnej wzmacnia nasze włosy i paznokcie, ale także działa moczopędnie, reguluje poziom glukozy w krwiobiegu i świetnie sprawdza się podczas leczenia chorób trzustki. Pokrzywa zwyczajna jest bogatym źródłem kwasu pantotenowego o właściwościach przeciwzapalnych. Żeby przygotować prozdrowotną miksturę, należy suszone lub świeże liście pokrzywy zalać wrzątkiem.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie