Nowy wariant koronawirusa atakuje w Stanach Zjednoczonych. Poza tym - jak wynika z oficjalnych danych - został zauważony też w Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie.
Dotychczasowe ustalenia wskazują na to, że nowy wariant ma kilka mutacji, które mogą pomóc rozprzestrzeniać się tej jesieni i w miesiącach zimowych.
XEC zdecydowanie przejmuje inicjatywę - przekazał Eric Topol, dyrektor Scripps Research Translational Institute w La Jolla w Kaliforni, cytowany przez Los Angeles Times.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
XEC to modyfikacja dwóch wcześniejszych wariantów KS.1.1 i KP.3.3. Naukowcy wciąż przyglądają się tej odmianie koronawirusa. Na razie nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy dotychczasowe szczepionki będą przed nią chronić.
Topol stwierdził jednak, że między nowym wariantem i wariantem, na który stworzono szczepionki, są "dość znaczące" różnice.
Koronawirus XEC: jakie objawy?
Jakich objawów mogą spodziewać się zakażeni odmianą XEC?
Nie ma dowodów na to, że objawy XEC mogą różnić się od tych wywoływanych przez jakąkolwiek inną linię SARS-CoV-2 znajdującą się obecnie w obiegu; nie przewiduje się, że XEC wywoła inne objawy - przekazał Francois Balloux — biolog systemów obliczeniowych z University College London w Anglii, którego słowa przytacza "Newsweek".
Prawdopodobnie XEC wywołuje i będzie wywoływać objawy zbliżone do przeziębienia i grypy, w tym m.in. wysoką temperaturę, bóle mięśniowe, uczucie zmęczenia, a także kaszel lub ból gardła.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.