Cenne właściwości boczniaków
Znajdujące się w boczniakach błonnik, białka, witaminy (szczególnie z grupy B) i minerały (w tym potas, fosfor i selen) to tylko część skarbów, które te popularne grzyby mają do zaoferowania. Szczególnie godny uwagi jest wpływ ich spożywania na poziom cholesterolu we krwi.
Z badań naukowych wynika, że specyficzne związki zawarte w boczniakach — tzw. beta-glukany — mogą wspomagać regulację poziomu cholesterolu. Te naturalnie występujące polisacharydy wiążą cholesterol w jelicie, utrudniając jego wchłanianie i promując jego wydalanie z organizmu.
Działanie to może przyczyniać się do obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL, jednocześnie nie wpływając negatywnie na poziom dobrego cholesterolu HDL, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia układu krążenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Beta-glukany wpływają również na poprawę odporności organizmu.
Przepis na risotto z boczniakami
Boczniaki wyśmienicie smakują w sałatkach, makaronach i potrawach z dodatkiem ryżu. Żeby przyrządzić boczniakowe risotto, należy mieć w kuchni:
-1 szklankę ryżu arborio,
- 3 szklanki bulionu warzywnego,
- cebula,
-2 ząbki czosnku,
-250 g boczniaków,
-1/2 szklanki białego wina (opcjonalnie),
- sól, pieprz do smaku,
- kilka łyżek startego parmezanu (opcjonalnie również mozzarella),
- olej rzepakowy do smażenia,
- 2 łyżki masła.
Na patelni rozgrzej olej, dodaj drobno pokrojoną cebulę i czosnek, po chwili dodaj posiekane boczniaki. Smaż, aż grzyby zaczną się złocić. Dodaj ryż i smaż, mieszając, aż stanie się szklisty.
Wlej wino (lub wodę) i gotuj, aż całkowicie odparuje. Następnie stopniowo dodawaj bulion, za każdym razem mieszając do momentu, gdy ryż wchłonie płyn. Powtarzaj proces, aż ryż będzie miękki, ale wciąż al dente.
Dopraw solą, pieprzem i wymieszaj z parmezanem (oraz opcjonalnie mozzarellą). Na koniec dodaj dwie łyżki masła, wymieszaj i odstaw pod przykryciem na dwie minuty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.