Rozmaryn zazwyczaj siejemy w maju. Jego nasiona umieszczamy w doniczkach lub bezpośrednio w glebie. W roślinie znajdziemy takie cenne składniki, jak m.in. garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne, terpeny, oraz kwasy organiczne. Charakterystyczny aromat wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego, dodaje energii, poprawia koncentrację i chroni nas przed zaburzeniami pamięci w późniejszym wieku.
Zobacz także: Na ból i sztywniejące stawy. Rozprawi się z reumatyzmem
Zdaniem ekspertów z University of Maryland Medical Center, stała obecność rozmarynu w codziennej diecie obniża stężenie kortyzolu (hormonu stresu). Olejek eteryczny z rozmarynu warto wymieszać z lawendą. Z kolei mieszanka rozmarynu, kwasu oleanowego i chmielu redukuje dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym stawów. Prozdrowotne składniki leczą wzdęcia, niestrawność, wrzody żołądka oraz inne problemy układu pokarmowego.
Rozmaryn wykazuje również właściwości przeciwnowotworowe. Ekstrakt z tej rośliny sprawdza się przy leczeniu raka piersi i jelita grubego. Po rozmaryn powinny sięgać osoby cierpiące na dnę moczanową, kamicę nerkową, nadciśnienie, choroby wątroby, egzemę oraz bóle głowy i bóle zębów.
Zobacz także: Oczyszcza krew, obniża ciśnienie. Zbawienny dla serca
Napar z suszonych liści rozmarynu reguluje ciśnienie krwi, obniża zbyt wysoki cholesterol, stymuluje produkcję insuliny i zmniejsza poziom glukozy we krwi. Ta lecznicza roślina nadaje się także do użytku zewnętrznego. Wcieranie w skórę głowy olejku rozmarynowego z dodatkiem tymianku, lawendy i cydru porządnie oraz trwale wzmacnia włosy, zapobiegając ich wypadaniu.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.