Wbrew pozorom ten napój wcale nie pochodzi z Bawarii, ale z Francji. Bawarka była chętnie spożywana przez bawarskich książąt, którzy przebywali z tym kraju i na ich cześć właśnie tak nazwano herbatę z dodatkiem mleka. Wyniki licznych badań naukowych potwierdziły, że herbata posiada szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości.
Znajdziemy w niej takie cenne składniki jak: teina, pektyny, olejki eteryczne i garbniki. Substancje zawarte w tym napoju pomaga złagodzić objawy schorzeń reumatycznych i stanu zapalnego stawów. Zmniejszają również ryzyko rozwoju wrzodów żołądka, chorób kardiologicznych, udaru mózgu, nowotworów i miażdżycy.
Mleko także jest cenione za swoje walory zdrowotne, ale dodane do herbaty może obniżać jej dobroczynne działanie, bowiem ten produkt osłabia działanie przeciwutleniaczy obecnych w herbacie. Te substancje podnoszą odporność, chronią nas przed rozwojem komórek nowotworowych i opóźniają proces starzenia się organizmu. Na szczęście mleko nie hamuje działania polifenoli, które usprawniają prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Ogólnie rzecz biorąc, picie bawarki nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia, o ile nie przesadzamy z ilością mleka.
Ponadto warto pamiętać, żeby nie dodawać do niej zbyt dużych ilości cukru. Ten słodki składniki lepiej zastąpić cynamonem lub odrobiną miodem dobrej jakości. Do przyrządzenia bawarki warto wybrać czarną lub zieloną herbatę. Żeby podnieść zdrowotne i smakowe walory herbaty z mlekiem, warto dodać do niej czarny pieprz, gałkę muszkatołową, kardamon, imbir albo cynamon. Niektórzy dodają do niej żółtko utarte z cukrem pudrem, rum, brandy, czerwone wino lub wódkę anyżową.
Bawarkę można przygotować na dwa sposoby. Pierwsza metoda polega na podgrzaniu mleka i dodaniu do niego naparu z herbaty. Drugi sposób jest bardziej popularny w Wielkiej Brytanii niż w naszym kraju. Anglicy najczęściej zaparzają liście herbaty, używając do tego gotującej się wody, potem odcedzają napar i dodają do niego mleko.