Siedzący tryb życia może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Z powodu niedostatków ruchu narażamy się poważne problemy ze zdrowiem. Takie funkcjonowanie może niszczyć układ krążeniowy, prowadzić do nadwagi, cukrzycy czy chorób stawów, a nawet zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów.
Czytaj także: Szef WHO grzmi. Mocny apel do koncernów farmaceutycznych
Brak ruchu przyczyną kłopotów ze zdrowiem. Może prowadzić do groźnych chorób
Za zbyt niski poziom aktywności fizycznej odpowiada najczęściej nasz tryb życia. Godziny spędzane w komunikacji miejskiej, samochodzie bądź przed ekranem komputera lub telewizora nie przekładają się dobrze na kondycję. Z kolei osoby dotknięte problemami zdrowotnymi unikają ruchu, narzekając na różnego rodzaju bóle czy szybkie zmęczenie.
Jeżeli nie ma jednak przeciwwskazań lekarskich, należy regularnie zażywać ruchu. Ćwiczeniem może być chociażby wyjście na spacer. Choć na początku może być trudno uwolnić się od niechęci do aktywności fizycznej, warto przełamać swoje nawyki, aby zadbać o zdrowie.
Alarmujące doniesienia WHO. Niska aktywność fizyczna zabija Polaków
WHO zaleca osobom dorosłym tygodniowo 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego, takiego jak chociażby szybki chód czy jazda na rowerze. Alternatywą może być 75 minut intensywnego wysiłku, czyli np. joggingu czy gier zespołowych.
Jeżeli chodzi o dzieci, to one powinny ćwiczyć codziennie przez 60 minut – mówi w radiowej Jedynce dr Daniel Puciato z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Okazuje się, że od 40 do 60 proc. Polaków nie spełnia powyższych zaleceń. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Brak ruchu odpowiadać może w Polsce za ponad 7 proc. zgonów.
Obejrzyj także: WHO wzywa narody do dzielenia się szczepionkami. Szczególnie z najbiedniejszymi
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.