Przyczyną rozwoju choroby nowotworowej jest transformacja zdrowych komórek w komórki rakowe. Ten proces składa się z wielu etapów.
Według WHO do głównych czynników ryzyka nowotworu można zaliczyć:
rakotwórcze promieniowanie np. jonizujące i ultrafioletowe,
substancje kancerogenne np. azbest, arsen, aflatoksyny i dym tytoniowy,
infekcje wirusowe, bakteryjne lub pasożyty,
wiek,
nadużywanie alkoholu,
niewłaściwą dietę,
predyspozycje genetyczne.
Zobacz także: Rzadko występujący rodzaj raka. Atakuje grasicę
Nowotwór może rozprzestrzeniać się w organizmie chorego w mniej lub bardziej agresywny sposób. W większości przypadków najszybciej rozwijają się komórki rakowe z najbardziej uszkodzonym DNA.
Nowotwory, które rozwijają się w wolniejszym tempie to: rak jelita grubego i odbytnicy, niektóre typy raka piersi np. rak piersi bez ekspresji HER2 (HER2-) i z ekspresją ER (ER+), przewlekła białaczka limfocytowa (CLL), większość typów raka prostaty.
Zobacz także: Nietypowy objaw raka kręgosłupa. Od razu idź do lekarza
Do nowotworów, które rozwijają się najszybciej, można zaliczyć: raka płuc, niektóre typy raka piersi np. potrójnie ujemnego rak piersi (TNBC) i zapalnego raka piersi (IBC), ostrą białaczkę szpikową (AML) i ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL), rzadko występujące rodzaje raka prostaty np. drobnokomórkowe, chłoniaka z dużych komórek B.
Jak wynika z danych, jakimi dysponuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), nowotwory, które powodują największą liczbę zgonów na świecie to: rak płuc, jelita grubego, żołądka, wątroby i piersi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.