Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne opublikowało badania, z których wynika, że niezdrowe przyzwyczajenia żywieniowe nastolatków mogą poważnie zaburzyć ich rozwój umysłowy.
Podczas badania obserwowano ponad 3 tys. osób przez 31 lat, w latach 1980-2011. Naukowcy analizowali takie czynniki jak: dieta, styl życia oraz historia medyczna w dzieciństwie, w wieku nastoletnim, a także w okresie dojrzewania. Jak się okazało – nieodpowiednia dieta w wieku dojrzewania może powodować nieodwracalne szkody w mózgu, bez względu na to, czy w dorosłym życiu zmieniliśmy nasz styl życia na zdrowszy.
Czytaj też: Wyciekł raport WHO. Świat miał tego nie zobaczyć
Podobne wnioski wyciągnęli naukowcy z Europy. W Finlandii zostały przeprowadzone badania, w których udział wzięło ponad 3,5 tys osób. Ich celem było sprawdzenie, jak wystawienie na czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego w wieku młodzieńczym wpływa na zdrowie w wieku dorosłym.
Młodzież z wysokim ciśnieniem ma mózg starszy o ponad 8 lat od nastolatków z optymalnym ciśnieniem krwi. Tak stwierdził po analizie danych prowadzący badania dr Suvi Rovio z Uniwersytetu Turku w Finlandii. Poza tym wysoki cholesterol postarzył ich mózg średnio o ok. 6 lat. Między palącymi a niepalącymi nastolatkami, różnica w wieku mózgów wynosiła 4 lata.
Wszystkie czynniki ryzyka, które uszkadzają serce sprawiły, że mózg postarzał się średnio o 6 lat.
Czytaj też: Hrabia skazany. Przyznał się do winy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.