Żywność zawierająca gluten
Pacjenci z celiakią, czyli nadwrażliwością na gluten, są w większym stopniu narażeni na choroby tarczycy. Regularne spożywanie produktów wytworzonych z ziaren pszenicy może osłabiać układ odpornościowy, pogarszać samopoczucie i wpływać niekorzystnie na naszą tarczycę. W trosce o dobrą kondycję narządu warto wykluczyć z codziennego jadłospisu m.in. białe pieczywo, dania mączne i makarony z mąki pszennej. Oczywiście powinno się to odbywać pod kontrolą lekarza.
Nadmiar soli w diecie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat ostrzega przed spożywaniem zbyt dużej ilości soli. Według ekspertów, 5 gramów soli to dzienna dawka, której nie powinniśmy przekraczać. Warto pamiętać, że nadmiar sodu wpływa negatywnie na pracę tarczycy i zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Sól znajduje się nie tylko w naszej solniczce, ale również w fast foodach, zupkach chińskich, wędlinach i wielu innych produktach.
Zobacz także: Zakazana w USA. Powoduje marskość wątroby, a nawet raka
Cukier i nabiał
Produkty nabiałowe oraz żywność bogata w cukier również nie są wskazane dla osób mających problemy z tarczycą. Nadmiar cukru może wywoływać takie dolegliwości jak zmęczenie, spadek nastroju i wzrost masy ciała. Przy chorej tarczycy lepiej zamiast zwykłego mleka wybierać to bez laktozy lub kozie.
Surowe warzywa
Warzywa są zdrowe i powinny być stałym elementem naszego menu. Niestety, niektóre z nich zawierają substancje wolotwórcze utrudniające wchłanianie jodu do organizmu i zaburzające działanie hormonu TSH, który jest wytwarzany przez przysadkę mózgową. Te związki chemiczne to goitrogeny obecne m.in. w brokułach, kapuście, kalafiorze i brukselce. Osoby cierpiące z powodu chorej tarczycy powinny unikać tych warzyw.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.