Stres jest odpowiedzią naszego organizmu na zewnętrzne bodźce (stresory), przez które jesteśmy zmuszeni do odnalezienia się w niełatwej sytuacji, wykonania pewnego działania i podjęcie trudnej decyzji.
Zobacz także: Nie tylko stres. Oto główny zabójca odporności
Kiedy dochodzi do tej nieswoistej reakcji, nasze ciało próbuje się bronić, co objawia się przyspieszonym oddechem, wzrostem ciśnienia tętniczego czy napięciem i bólem mięśni. Bardzo silny stres, który towarzyszy nam przez dłuższy czas, sprawia, że działanie stresorów jest nasilone do takiego stopnia, że autonomiczny układ nerwowy nie jest w stanie aktywować naturalnej reakcji odprężenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W efekcie nasze ciało ciągle pozostaje w stanie fizjologicznego pobudzenia. Poza tym przewlekły stres podnosi ryzyko rozwoju dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego takich jak nadciśnienie tętnicze, atak mięśnia sercowego czy choroba niedokrwienna serca. Przewlekły stres może być również jednym z czynników ryzyka cukrzycy czy udaru mózgu, a w ekstremalnych przypadkach jest w stanie doprowadzić nawet do przedwczesnego zgonu.
Wyniki licznych badań naukowych potwierdziły, że stres będący odpowiedzią organizmu na niezwykle istotne dla nas wydarzenie, ma związek z nadmierną aktywnością ciała migdałowatego. Jest to bardzo ważna część układu limbicznego, w której powstaje uczucie lęku, mogące doprowadzić do wielu zaburzeń poznawczych. Aktywacja ciała migdałowego zaburza także prawidłową pracę układu krążenia.
Zobacz także: Na nerwicę i stres. Naturalny lek bez skutków ubocznych
Jednym ze sposób na redukcję skutków przewlekłego stresu jest psychoterapia. Z kolei jeśli stres psychiczny wywołuje depresję i stany lękowe, nierzadko wdraża się także leczenie farmakologiczne. Istnieją również techniki, które możemy zastosować samodzielnie. Są to m.in. głębokie oddychanie, treningi rozluźniające mięśnie, pozostawanie w stałym kontakcie z naturą, aromaterapia, aktywność fizyczna oraz poświęcanie więcej czasu na swoje zainteresowania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.