Tężyczka to zespół objawów związanych z nieprawidłowym działaniem układu nerwowego i nerwowo-mięśniowego, będących efektem zaburzeń elektrolitowych w organizmie. U pacjentów dotkniętych tym schorzeniem pojawiają się bolesne skurcze, uczucie mrowienia i drżenie mięśni w różnych częściach ciała.
Tego rodzaju dolegliwości najczęściej pojawiają się na twarzy i w kończynach górnych i dolnych. Tężyczkę dzieli się na dwa rodzaje:
Tężyczka jawna
Jest związana z hipokalemią, czyli zbyt niskim stężeniem wapnia w krwiobiegu. Jedną z przyczyn tego stanu chorobowego może być zabieg usunięcia przytarczyc albo ich dysfunkcji. Przytarczyce odpowiadają za produkcję parathormonu – hormonu, który dba o prawidłową równowagę wapniowo-fosforanową w organizmie.
Tężyczka jawna może być spowodowana nieprawidłowym wchłanianiem wapnia z przewodu pokarmowego. Do niedoboru wapnia może przyczynić się zbyt mała ilość witaminy D, nieprawidłowa praca jelit, niewydolność nerek lub zażywanie niektórych leków.
Do symptomów tężyczki jawnej możemy zaliczyć mrowienie wokół ust, nadmierne napięcie mięśni kończyn i twarzy, drętwienie palców rąk i nóg, ból głowy, światłowstręt, kołatanie serca, nerwowość i problemy z koncentracją.
Jeżeli dojdzie do napadu tężyczkowego, wówczas mogą pojawić się bardzo bolesne skurcze różnych części ciała, zaburzenie widzenia, duszności, napady astmy, omdlenia oraz objawy dławicy piersiowej i zespołu Raynauda. Objawy czasem przypominają atak padaczkowy, z tą różnicą, że w tym przypadku chory nie traci świadomości. Atak tężyczkowy wymaga leczenia szpitalnego.
Tężyczka utajniona
Przebieg tężyczki utajnionej jest o wiele mniej gwałtowny, dlatego chorzy bardzo często lekceważą pojawiające się u nich objawy. Ten stan chorobowy może wystąpić u pacjentów z chorą tarczycą, astmą, cukrzyca lub depresją.
Tężyczka utajniona może się objawiać m.in. przewlekłym zmęczeniem, zaburzeniami nastroju, problemami z wymową, dusznością spoczynkową, stanami lękowymi, drętwieniem, mrowieniem i drżeniem kończyn, nadmiernym wydzielaniem potu czy napadowymi zasłabnięciami. Zdarza się, że przy tężyczce utajnionej poziom elektrolitów (szczególnie wapnia) w organizmie jest prawidłowy. W celu postawienia jednoznacznej diagnozy wykonuje się badanie EMG.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.