Najczęstszą przyczyną odmiedniczkowego zapalenia nerek jest przedostanie się bakterii do tych narządów przez dolny odcinek dróg moczowych. Powodem może być m.in. niewłaściwe leczenie zapalenia cewki lub pęcherza moczowego.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Stan zapalny nerek może nie dawać żadnych objawów albo powodować jednostronne lub obustronne symptomy. Większość pacjentów borykających się z zapaleniem nerek skarży się na bóle w okolicach brzucha i odcinka lędźwiowego kręgosłupa, wymioty i nudności. Tego rodzaju dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym charakteryzują się także nadmiernym oddawaniem moczu oraz uczuciem bólu i pieczenia podczas jego oddawania.
Nierzadko mocz zmienia swój naturalny kolor na ciemniejszy, pojawia się w nim krew, a jego ostra woń przypomina zapach amoniaku. Zdarza się, że objawy zapalenia nerek są niemal identyczne z symptomami stanu zapalnego dróg moczowych. Innym sygnałem, który przy zapaleniu nerek wysyła nasz organizm, jest opuchlizna pojawiająca się na stopach, kostkach, dłoniach i wokół oczu. Osoba z zapaleniem nerek nierzadko odczuwa ból pod zebrami, szczególnie podczas ruchu. U niektórych pacjentów występuje również stan podgorączkowy lub gorączka, nadciśnienie, niesmak w ustach, łuszczenie się i bladość skóry.
Należy pamiętać, by żadnego z wymienionych objawów nie bagatelizować, a w przypadku ich wystąpienia bezzwłocznie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania krwi i moczu oraz podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Nieleczone zapalenie nerek może prowadzić do poważnych powikłań i w rezultacie spowodować niewydolność tych organów, a nawet śmierć pacjenta. Poza tym zaburzona praca nerek wpływa również niekorzystnie na prawidłowe funkcjonowanie wątroby, mózgu i serca. W większości przypadków leczenie odmiedniczkowego zapalnie nerek rozpoczyna się od antybiotykoterapii.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.