Przyczyn suchości w ustach może być wiele
Bardzo możliwe, że odczuwasz suchość w ustach, ponieważ twoje ciało mówi ci, że musisz pić więcej wody. Przyczyną również może być oddychanie przez usta w nocy, stres, niehigieniczny tryb życia lub palenie papierosów.
W niektórych przypadkach obniżona produkcja śliny może być spowodowana poważną chorobą. Suchość w jamie ustnej znana jest pod terminem medycznym kserostomia, co zasadniczo oznacza brak śliny w ustach.
Ślina pomaga kontrolować poziom bakterii, a także równoważy i wypłukuje kwas wokół zębów i dziąseł. Suchość w ustach szczególnie powinna zaniepokoić, gdy towarzyszy jej ból gardła, trudności w żuciu lub połykaniu i uczucie lepkości.
Objawy poważnej choroby, których nie należy ignorować
Osoby z cukrzycą są często podatne na suchość w ustach z powodu wysokiego poziomu glukozy we krwi i ślinie. Nadmierna suchość w ustach również zwiększa ryzyko infekcji drożdżakowych w jamie ustnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Suchość w ustach jest także powszechna u osób cierpiących na HIV, podobnie jak owrzodzenia i ranki w jamie ustnej. Ludzki wirus niedoboru odporności powoduje obrzęk gruczołów ślinowych, co prowadzi do zmniejszenia produkcji śliny.
Problemy z połykaniem i niedoborem śliny w ustach występują po udarze. Z kolei osoby z chorobą Alzheimera często zapominają o odpowiednim nawodnieniu lub dobrej higienie jamy ustnej, co prowadzi do nadmiernej suchości w ustach.
Uczucie ciągłego pragnienia może ostrzegać o nieuleczalnej chorobie - zespole Sjögrena. Oprócz braku śliny w ustach pojawia się suchość skóry i oczu, zmęczenie, bóle stawów i mięśni, obrzęk między szczęką a uszami oraz wysypki, szczególnie po ekspozycji na słońce.
Zobacz także: Pierwszy objaw cukrzycy. Pojawia się najwcześniej
Kserostomia to sygnał do kontaktu z lekarzem
Suchość w jamie ustnej możesz łagodzić na wiele sposobów. Regularnie popijaj zimną wodę, możesz także ssać kostki lodu lub żuć gumę bez cukru. Koniecznie pamiętaj o odpowiedniej higienie jamy ustnej oraz unikaj dużej ilości kofeiny lub napojów gazowanych.
Warto także zrezygnować z pikantnych, kwaśnych i słonych potraw oraz przekąsek. W aptece można kupić żele, spreje i pastylki do zwilżania ust. Jeśli suchości w ustach towarzyszą inne objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.