Z badań statystycznych wynika, że choroba Buergera trzy razy częściej atakuje mężczyzn niż przedstawicielki płci żeńskiej. Na rozwój tego schorzenia najbardziej narażone są osoby w młodym wieku, które palą papierosy.
Pomimo ciągłego rozwoju medycyny, specjaliści nie są w stanie wskazać dokładnej przyczyny. Zdaniem niektórych ekspertów zakrzepowo-zarostowe zapalenie obwodowych tętnic i żył może być wywołane powikłaniem po zakażeniu bakteryjnym lub wirusowym, zaburzoną pracą układu odpornościowego lub predyspozycjami genetycznymi.
Symptomy choroby Buergera są podobne do objawów miażdżycy naczyń obwodowych. Na początku u chorego rozwijają się zmiany zakrzepowe, potem następuje włóknienie małych i średnich tętnic, żył lub innych narządów. W większości przypadków schorzenie atakuje kończyny dolne, rzadziej dotyka naczynia kończyn górnych. Do symptomów choroby Buergera można zaliczyć takie dolegliwości jak mrowienie dłoni i stóp, sine i blade palce, ból podczas chodzenia, obniżona tolerancja na zimno oraz napadowy i nawracający ból kończyn. Jeżeli dojdzie do zaawansowanych zmian martwiczych, wówczas nieuniknione jest amputowanie części kończyny.
Twórczyni bloga "Patolodzy na klatce" i specjalistka w zakresie patomorfologii Paulina Łopatniuk w mediach społecznościowych opisała historię 41-latka, który skarżył się na zaczerwienioną skórę na dłoniach i trafił z tego powodu do szpitala. Na początku pacjentowi dokuczało ostre mrowienie w kończynach górnych i ból promieniujący do przedramion. Później po wykonaniu bardziej szczegółowych badań u mężczyzny zdiagnozowano chorobę Buergera.
Pojawiły się u niego m.in. martwicze zmiany palców, zanik paznokci, niewyczuwalne tętno w jednej z kończyn, osłabienie siły mięśniowej oraz utratę czucia w niektórych obszarach kończyn górnych. Niestety stopień zaawansowanie schorzenia był tak wysoki, że chirurdzy byli zmuszeni amputować palce pacjenta. 41- mężczyzna od 15 lat palił papierosy i cierpiał na cukrzycę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.