Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Zaczyna się od pokrzywki na skórze. Dolegliwość częściej dotyka kobiety

2

Nadwrażliwość na słońce, potocznie nazywana alergią czy uczuleniem, to dolegliwość łatwa do zbagatelizowania lub pomylenia np. z oparzeniem słonecznym. Dowiedz się, jak ją rozpoznać i kiedy może się pojawić.

Uczulenie na słońce
Uczulenie na słońce (Getty Images)

Objawy alergii na słońce

Często występującym objawem nadwrażliwości na słońce jest pokrzywka. Rozwija się ona szybko od momentu kontaktu skóry ze słońcem i zazwyczaj znika po jego zaprzestaniu. Mogą pojawić się również czerwone bąble, które będą pokrywać odsłonięte obszary ciała.

Zobacz też: Nowy rodzaj alergii

Najczęściej osoby, u których wystąpiła alergia na słońce, skarżą się na wielopostaciowe osutki świetlne. Wówczas możemy zaobserwować, że skóra staje się pokryta pęcherzykami lub grudkami. Objawom tym towarzyszą również świąd, opuchlizna oraz zaczerwienienie. W niektórych przypadkach pojawia się również ból głowy, pogorszenie samopoczucia czy gorączka. Poprawę w przypadku nadwrażliwości na słońce zazwyczaj przynoszą zimne okłady, żele z dodatkiem aloesu, pianki z panthenolem czy maść z cynkiem. Niepokojące objawy warto jednak skonsultować z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia na własną rękę.

Czynniki zwiększające ryzyko alergii na słońce

Nadwrażliwość na słońce to inaczej fotodermatoza. Jest kilka czynników, które wpływają na jej rozwój. Po pierwsze po zimie organizm odczuwa niedobory melaniny, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem UV. Gdy wystawimy ciało na zbyt długą i intensywną ekspozycję na słońce, mogą pojawić się właśnie objawy przypominające alergię. Nadwrażliwość na słońce mogą też powodować niektóre leki, kosmetyki, perfumy, a nawet produkty spożywcze.

Ostrożność powinni zachować miłośnicy ziołowych, zdrowotnych naparów. Niektóre z roślin, np. dziurawiec czy miłorząb japoński mogą powodować niebezpieczną reakcję podczas kontaktu ze światłem słonecznym. Wysypka od słońca może również pojawić się u osób stosujących retinol – popularny składnik kosmetyków przeciwzmarszczkowych, kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję czy pacjentów leczonych lekami psychotropowymi lub antybiotykami.

Alergia na słońce pojawia się również w przebiegu niektórych chorób. Uważać na promienie słoneczne powinny osoby cierpiące na toczeń rumieniowaty układowy czy trądzik różowaty.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić