Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 

Zaczyna się od polipa. W 70 proc. doprowadza do raka

33

Rak jelita rozwija się powoli i w ukryciu, dlatego często mówi się, że jest ‘’cichym zabójcą’’. A jednak odpowiednia profilaktyka jest w stanie uchronić nas przed tym groźnym nowotworem, a jedno badanie daje szansę na zdiagnozowanie go na wczesnym etapie i całkowite wyleczenie.

Zaczyna się od polipa. W 70 proc. doprowadza do raka
Regularne badania chronią przed rakiem jelit w 90 proc! (Licencjodawca, a)

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który chorują mężczyźni oraz drugim, na który chorują kobiety. Szacuje się, że co roku w Polsce diagnozuje się nawet 18 tys. zachorowań na ten typ raka. Ogromne znaczenie ma tu profilaktyka.

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednia dietę, w której nie będzie miejsca na żywność wysokoprzetworzoną, słodycze, duże ilości czerwonego mięsa, gazowanych i słodzonych napojów czy dań instant. Zrezygnować należy też z picia alkoholu i palenia papierosów. Nie wolno zapominać o regularnej aktywności fizycznej. To jednak nie koniec.

Ogromne znaczenie mają także badania profilaktyczne. Współczesna medycyna jest w stanie wykryć raka jelita grubego na bardzo wczesnym etapie, a nawet sprawić, że unikniemy zachorowania na ten typ nowotworu.

Warto wiedzieć, że aż 70 proc. nowotworów jelita grubego rozwija się z tzw. polipów gruczolakowatych jelita grubego. Polipy to uwypuklenia błony śluzowej jelita grubego ponad jej powierzchnię. Są to nowotwory łagodne, ale z czasem może nastąpić nieprawidłowy rozrost komórek polipów i ich złośliwa przemiana w nowotwór jelita grubego. Tu obowiązuje tylko jedna zasada – im większy polip i im dłużej pozostaje w jelicie, tym większe ryzyko jego zezłośliwienia.

Aby jednak móc wykryć polipa i go usunąć, a tym samym zmniejszyć ryzyko rozwoju raka, warto regularnie przeprowadzać badania przesiewowe – przede wszystkim kolonoskopię. To właśnie ona pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego nawet o 90 procent! Kiedy należy wykonać kolonoskopię?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sztuczne barwniki w mięsie i słodyczach mogą powodować raka jelit. Badania naukowców z USA

Przede wszystkim powinny o niej pamiętać osoby w grupie ryzyka. I chociaż do niedawna większość onkologów uważała, że badanie to powinno być przeprowadzane co 10 lat u osób powyżej 50. roku, to w związku z tym, że rak jelita grubego jest diagnozowany u coraz młodszych osób, część lekarzy zaleca, by było przeprowadzane co 5 lat i to już u czterdziestolatków.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić