Wątroba to największy gruczoł w naszym organizmie, który odgrywa bardzo ważną rolę w wielu procesach metabolicznych. Kiedy ten organ zaczyna szwankować, wówczas prawidłowa praca jelit zostaje zaburzona, a cenne składniki odżywcze ze spożywanego pokarmu nie są przez nie odpowiednio wchłaniane.
Nieszczelność jelit spowodowana złą kondycją wątroby powoduje takie dolegliwości jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki oraz alergie i nietolerancje pokarmowe.
Inną dolegliwością związaną ze złym stanem wątroby, jest wzrost ciśnienia krwi i zatrzymanie sodu w organizmie. W tej sytuacji u chorego może znacznie powiększyć się obwód brzucha i pojawić się opuchlizna na twarzy oraz na dolnych i górnych kończynach.
Cholestaza to zastój żółci w drogach żółciowych i wątrobie. Ten stan chorobowy nierzadko objawia się zmianą barwy skóry na żółtą. Poza żółtaczką pacjenci często skarżą się na uporczywe swędzenie skóry. W tym przypadku świąd może być długotrwały lub pojawiać się co jakiś czas. Może mieć też różny stopień nasilenia.
U osób z chorą wątrobą uczucie swędzenia pojawia się na całym ciele, a najbardziej dokuczliwe jest w obrębie stóp i kończyn dolnych. Jeżeli od jakiegoś czasu swędzi cię skóra, to być może najwyższy czas zadbać o swoją wątrobę.
Czytaj także: Uważaj na taką wodę. Może mieć zabójcze działanie
Inne zmiany skórne świadczące o chorej wątrobie to żółte kępki pojawiające się w okolicach oczu, przebarwienia, skóra banknotowa i rumień na dłoniach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.