Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Jest to niebezpieczne schorzenie autoimmunologiczne, przy którym układ odpornościowy jest nieprawidłowo pobudzony, przez co blokuje wytwarzanie hormonów tarczycy i wyniszcza strukturę tego gruczołu. Niestety wielu pacjentów nawet przez kilka lat nie zdaje sobie sprawy ze swoich problemów zdrowotnych. Następstwem choroby jest niedoczynność tarczycy, która wpływa niekorzystnie na wszystkie komórki w naszym organizmie.
Zobacz także: Nie łączymy go z tarczycą. Sygnał, że hormony szaleją
Do objawów choroby Hashimoto można zaliczyć takie dolegliwości, jak przewlekłe zmęczenie, nadmierne uczucie senności, nadwrażliwość na niską temperaturę, zaparcia, wypadanie włosów, łamliwość paznokci oraz suchość i bladość skóry. W tym przypadku wystąpienie problemów skórnych jest związane z niedostateczną ilością hormonów tarczycowych. Bezpośrednią przyczyną pojawienia się tego typu zmian chorobowych jest nieprawidłowy metabolizm cukrów. Kolejnym sygnałem mogącym świadczyć o złej kondycji gruczołu tarczycowego, jest obrzęk śluzowaty, który najczęściej atakuje twarz chorego.
Zobacz także: Problemy z tarczycą? Uważaj, jesteś w grupie ryzyka
Opuchlizna na twarzy, szczególnie w obrębie narządu wzroku pojawia się u pacjentów cierpiących na zaawansowane stadium rozwoju choroby Hashimoto. Może dotyczyć również osób, które przestały zażywać leki na tarczycę. Do symptomów współwystępujących można zaliczyć proptozę, czy wybrzuszenie oczu, suchą, bladą i łuszczącą się skórę oraz żółtą barwę cery.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeszcze inne symptomy, które powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty to: pogrubienie warg, poszerzenie nosa i nienaturalna wielkość języka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.